Broń z nielegalnej kolekcji trafiła do skarżyskiego muzeum. Najstarszy karabin jest z 1867 roku

2022-01-28 9:17
Broń z nielegalnej kolekcji trafila do skarżyskiego muzeum. Najstarszy karabin jest z 1867 roku
Autor: Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej Broń z nielegalnej kolekcji trafila do skarżyskiego muzeum

Broń zarekwirowano mieszkańcowi powiatu staszowskiego, który posiadał ją bez stosownego zezwolenia. Trafiła ona do skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego. Eksponaty pozyskać chciało także muzeum warszawskie i dwie lokalne placówki. Decyzja Sądu Okręgowego w Kielcach przekazano ją do Skarżyska. Najstarszy karabin jest z 1867 roku.

Broń z nielegalnej kolekcji trafiła do skarżyskiego muzeum. Najstarszy karabin jest z 1867 roku.

67 sztuk broni palnej z XIX i XX wieku trafiło do skarżyskiego Muzeum im. Orła Białego. Broń zarekwirowano mieszkańcowi powiatu staszowskiego, który posiadał ją bez stosownego zezwolenia. Na mocy wyroku Sądu Okręgowego w Kielcach przekazano ją do Skarżyska - informuje  Grzegorz Bień, dyrektor Muzeum. To broń z XIX i XX wieku - dodaje.

muzeum
Autor: Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej

To karabiny niemieckie, rosyjskie, austriackie, austro-węgierskie, włoskie, angielskie, francuskie i radzieckie. Według wstępnych ustaleń, najstarszy eksponat to austriacki karabin z 1867 roku - mówi dyrektor. Siedem z nich stanowią karabiny nieeksponowane dotąd w skarżyskiej placówce. Jednym z ciekawszych okazów jest karabin mannlicher. Z broni tego samego typu Lee Harvey Oswald zastrzelił w Dallas prezydenta Johna Keneddy’ego - relacjonuje.

Eksponaty w skarżyskim muzeum będzie można oglądać w ostatnim kwartale tego roku.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Kto to powiedział?

Pytanie 1 z 10
Nie jestem dość sprytny, by kłamać.
Odnowiony Panzerkampfwagen III w Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE