las

i

Autor: facebook.com/Samotny Wilk

ZDJĘCIA

Borowik ceglastopory już pojawił się w starachowickich lasach

2023-06-06 15:38

Borowik ceglastopory to szlachetny grzyb dość często występujący w polskich lasach. Można go smażyć, gotować, dusić, marynować czy suszyć. Mamy dobrą informację dla grzybiarzy, te okazy pojawiły się w starachowickich lasach. Tradycyjnie zdjęciami z wyprawy do lasu podzielił się z nami Darek, zwany przez nas "Królem starachowickich lasów".

Borowik ceglastopory już pojawił się w starachowickich lasach

Po czym rozpoznać borowika ceglastoporego? 

Borowika ceglastoporego można stosunkowo łatwo rozpoznać. Średnica jego kapelusza dochodzi do 20 cm. Grzyb pokryty jest matową, zamszową skórką, która po zgnieceniu robi się niemal czarna i niemożliwa do zdjęcia. Cechuje się barwą oliwkowobrązową, jasnobrązową lub ciemnobrązową, czasem z ochrowymi plamkami. Trzon borowika ceglastoporego osiąga wysokość od 5 do 15 cm i grubość od 2 do 5 cm.

Pierwsze borowiki ceglastopore znalazłem w starachowickich lasach już 21 maja, były to pojedyncze sztuki. 4 czerwca już pełen kosz - powiedział nam Darek. Wiem, że pokazały się też kozaki białe i czerwone, kurki powoli wychodzą, pojawiają się też borowiki usiatkowane - dodał grzybiarz ze Starachowic.

Polub nasz fanpage ESKA Starachowice News na Facebooku! Znajdziesz tam najświeższe informacje z Twojego miasta i okolicy

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE