6- metrowy regał a na nim tysiące książek! Dom Spokojnej Książki w Rżuchowie(AUDIO)

2020-03-02 20:23
Dom Spokojnej Książki
Autor: Archiwum prywatne Monika Kowalczyk -Kogut

Dom Spokojnej Książki mieści się we wsi Rżuchów w województwie świętokrzyskim, nieopodal Ostrowca. Prowadzi go od 3 lat małżeństwo, Monika Kowalczyk Kogut i Piotr Kogut. W Rżuchowie, w odrestaurowanej stodole mogą się zestarzeć książki, które znudziły się ich pierwotnym właścicielom. Każda książka znajdzie u nas miejsce- zapewniają Monika i Piotr.

"Naszym marzeniem było stworzenie miejsca twórczych spotkań i warsztatów. Przy okazji powstał też dom dla porzuconych książek. Wśród naszych zbiorów jest Biblia i Koran, są książki techniczne: mechanika czy mineralogia z 1904 roku, poradniki jak korzystać z internetu ale ...są też dzieła noblistki Olgi Tokarczuk"- mówi Monika Kowalczyk Kogut.

Monika Kowalczyk Kogut

Regał z lekturami ma sześć metrów wysokości. Żeby sięgnąć po te ustawione na górnych półkach, trzeba rozłożyć rusztowanie.

"To nie jest typowa biblioteka, w której wszystko jest dostępne. Te książki na górze mają mieć spokój i dożywać swoich dni- mówi Piotr Kogut. Czasem ktoś pyta, czy książki mają być dobrej jakości, ładne, niezniszczone. Odpowiadam: zasada jest taka, że przyjmujemy wszystko. I są tu książki bardzo różne: i zniszczone, i nowiutkie"– dodaje.

Piotr Kogut

Szacuje się, że Dom Spokojnej Książki przygarnął już mniej więcej dwadzieścia tysięcy egzemplarzy porzuconych książek. Prawdopodobnie to jedyne takie miejsce w Polsce.

Dom Spokojnej Książki
Autor: Archiwum prywatne Monika Kowalczyk -Kogut
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE