Święcenie pokarmów

i

Autor: Muzeum Chleba, Szkoły i Ciekawostek

Tradycja

Zwyczaje wielkanocne na Śląsku. Tak robią tylko Ślązacy

Na Śląsku zwyczaje wielkanocne znacznie różnią się od tych w pozostałej części Polski. Tak przygotowanie do świąt i same święta obchodzą tylko prawdziwy Ślązacy. Warto wiedzieć, czym jest świyncenik, jak się robi kroszonki i szuka hazoka i do czego służy koń.

Nie ma w Polsce drugiego regionu, w którym zwyczaje świąteczne byłyby tak barwne i różnorodne, jak na Śląsku. Tradycje wielkanocne na Śląsku i szerzej w województwie śląskim są tak bogate, że zaskakują nie tylko przyjezdnych, ale i samych rdzennych mieszkańców. Zwłaszcza wtedy, gdy Wielkanoc spędzają w tych miejscowościach, w których kultywuje się dawne obrzędy i zwyczaje.

Obrzędy wielkanocne rozpoczynają się od Niedzieli Palmowej, gdy w wielu śląskich parafiach organizowane są konkursy na najpiękniejsze lub najwyższe palmy. Od Wielkiej Środy pod Gliwicami pali się fakle, chodzi z klekotkami, a w Skoczowie wodzi judasza, by w Wielki Piątek go ceremonialnie spalić i zapić tatarczówką - gorzką nalewką.

Najciekawsze zwyczaje wielkanocne na Śląsku odbywają się jednak od Wielkiej Soboty, przez Niedzielę Zmartwychwstania do Poniedziałku Wielkanocnego

Zwyczaje wielkanocne na Śląsku

Zobacz zdjęcia z opisami