Wojsko

i

Autor: Unsplash.com

Rekrutacja do wojska

Zmiany w systemie rekrutacji do wojska. Kategoria A zamiast D

Szef MON Mariusz Błaszczak skomentował przyjęte przez Sejm przepisy nowelizujące ustawę o obronie ojczyzny. Według niego, usprawnią one system rekrutacji, a także pozwolą na szybszy awans oficerom i podoficerom.

Jak przekazuje PAP w czwartek, 13 lipca, Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Agencji Mienia Wojskowego, nowelizacja wprowadziła też zmiany do ustawy o obronie ojczyzny.

Skrócenie ścieżki awansu w wojsku i zmiana kategorii

Minister Obrony Narodowej odniósł się do nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny. Podkreślił, że nowe przepisy, to ułatwienie w ścieżce awansu żołnierzy.

Nowe przepisy skracają ścieżkę awansu dla wyróżniających się żołnierzy - oficerowie młodsi będą mogli być awansowani już po 2 latach, a szeregowi i podoficerowie młodsi po 12 miesiącach – napisał szef MON w piątek na Twitterze.

Minister zwrócił uwagę, że możliwa stanie się też zmiana kategorii zdrowia D na kategorię A. Ustawa pozwala także na zwrot kosztów przejazdów osób wzywanych na ćwiczenia wojskowe, na tworzenie filii wojskowych komisji lekarskich oraz przyznawanie specjalnych świadczeń motywacyjnych. - To ważne zmiany, które usprawnią system rekrutacji – dodał Błaszczak.