Zmarł Zbigniew Wach. Był wybitnym wspinaczem

2023-01-19 15:26
Zmarł Zbigniew Wach. Był wybitnym wspinaczem
Autor: Facebook/Danuta Wach

W wieku 75 lat zmarł Zbigniew Wach. "Był niewątpliwie talentem wspinaczkowym czystej wody, przede wszystkim poprzez efektywność i skuteczność poruszania się w skale czy w lodzie" - tak wspomina go, na stronie internetowej Polskiego Związku Alpinizmu, Janusz Skorek, z którym m.in. tworzył nieformalną grupę "Ślązacy".

Nie żyje Zbigniew Wach. Miał 75 lat

Zbigniew Wach - wybitny wspinacz, który przyszedł na świat w Dąbrowie Górniczej - zmarł 16 stycznia 2023 w wieku 75 lat. 

- Jeszcze w niedzielę dyskutowaliśmy na temat Direttissimy Polskiej na Torre Trieste. Jeszcze tak wiele mieliśmy sobie do powiedzenia. Odszedł wczoraj, gdzieś daleko, w swoje ukochane Tatry - napisała, w mediach społecznościowych, Danuta Wach, jego żona. 

Wspinanie rozpoczął, w wieku dwudziestu lat, w 1967 roku na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Na tym terenie poprowadził wiele nowych dróg. Wach wspinał się także w Tatrach. 

Uczestniczył ponadto m.in. w wyprawach w Himalaje czy na Nanga Parbat. Wraz ze swoją żoną, od początku lat dziewięćdziesiątych, prowadził w Rzędkowicach szkołę wspinaczkową. 

"Był autorem artykułów publikowanych w czasopismach górskich oraz zbioru opowiadań „Biwak nad Białą Wodą” (1993). Odznaczony został medalem „za wybitne osiągnięcia sportowe” (dwukrotnie srebrnym i raz brązowym)" - czytamy w artykule opublikowanym na stronie wspinanie.pl. 

W 2019 roku Wach został członkiem honorowym Polskiego Związku Alpinizmu.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE