Żywiec zimą

i

Autor: Tomasz Stankiewicz

Zimowy Żywiec w obiektywie. W śniegu wygląda jak z bajek dla dzieci!

Żywiec niektórym kojarzy się z marką piwa. Dla innych to stolica Żywiecczyzny. Jego magia najlepiej widoczna jest zimą, kiedy rynek i sąsiadujące uliczki pokrywa śnieg. Zobacz w galerii, jak wygląda zimowe miasto, leżące u zbiegu rzek Soły i Koszarawy.

Zima dała się we znaki mieszkańcom naszego województwa. Biały puch przykrył nierzadko szare polskie ulice. Nie inaczej było w Żywcu. Śnieg spadł i przez kilka dni nie opuszczał mieszkańców. W końcu przyszła odwilż i śnieg zniknął, ale przez kilka dni Żywiec był bajecznym zimowym miastem, o którym możemy przeczytać tylko w bajkach dla dzieci.

Zobacz zdjęcia zimowego Żywca

Średniowieczne zabudowania w Żywcu

W XVI wieku w Żywcu, w tak zwanym kluczu zamkowym został wytyczony średniowieczny plac. Dzisiaj znany jest jako żywiecki Rynek. W czasach PRL Rynek nazywał się Placem Zjednoczenia. Po transformacji systemowej wrócony do nazwy Rynek. Co ciekawe, to właśnie w PRL żywiecki Rynek przeszedł gruntowną renowację. W 1995 roku Rynek w Żywcu odwiedził Jan Paweł II, z którym odbyło się spotkanie.

Sam rynek nie jest wpisany do rejestru zabytków, ale stanowi część zabytkowego układu urbanistycznego Żywca i dlatego podlega ochronie. Dodatkowo wokół rynku znajdują się 23 zabytkowe budynki.