Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zbadali nowotwór sprzed... 210 milionów lat

i

Autor: Jakub Zalewski, źródło: „An insight into cancer…”/CC BY 4.0

Zespół pod przewodnictwem naukowca z UŚ zbadał nowotwór sprzed... 210 milionów lat

Naukowiec z UŚ wraz z międzynarodowym zespołem zbadał złośliwy nowotwór sprzed 210 milionów lat w kości prehistorycznego płaza. To odkrycie rozszerza wiedzę o pochodzeniu nowotworów.

Złośliwy nowotwór w kości prehistorycznego płaza. Naukowiec z UŚ wraz z zespołem dokonał ważnego odkrycia

Międzynarodowy zespół badawczy, któremu przewodniczył dr Dawid Surmik z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, dostarczył znaczącego dowodu na występowanie nowotworów w zamierzchłej przeszłości Ziemi.

W pracy, która została opublikowana na łamach "BMC Ecology and Evolution" (w serii specjalnej "Evolutionary Biology and Ecology of Cancer"), naukowcy przedstawili bowiem wyniki badań kręgu triasowego płaza tarczogłowego, który został odkryty w Krasiejowie koło Opola.

Jak się okazało: na jednym z kręgów zidentyfikowano narośl, która obrastała znaczną jego część. Badacze wykorzystali więc promieniowanie rentgenowskie, aby poznać wewnętrzną strukturę skamieniałości.

- Skany ujawniły, że patologiczna tkanka nie tylko obrasta kręg z zewnątrz, ale także wnika do jego wnętrza, wdzierając się w głąb kości poprzez naturalne kanały odżywcze, obecne w kręgu. W tym momencie stało się jasne, że przyczyną narośli był nowotwór złośliwy - pisze dr Surmik. 

Analiza skanów ujawniła ponadto, że pokaźna część struktury kręgu została zniszczona w wyniku rozrostu patologicznej tkanki.

Badacze przecięli następnie okaz, nakleili fragmenty kości na szkiełko mikroskopowe, zeszlifowali jego powierzchnię do uzyskania cienkiej, półprzeźroczystej próbki, którą można obserwować pod mikroskopem świetlnym. W ten właśnie sposób obecnie bada się próbki nowotworowe w laboratoriach medycznych

Naukowcy orzekli, że nowotworem, który dotknął kopalnego płaza, był kostniakomięsak

Polsko-niemiecko-amerykański zespół zidentyfikował złośliwy nowotwór, który jest jednym z najstarszych przykładów raka w zapisie kopalnym i jedynym pewnym, który odnosi się do kopalnego płaza.

W skład zespołu, którym kierował dr Dawid Surmik, weszli także:

  • dr inż. Piotr Duda z Wydziału Nauk Ścisłych i Technicznych UŚ,
  • dr Justyna Słowiak-Morkowina,
  • dr Tomasz Szczygielski i Dawid Dróżdż z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk,
  • dr hab. Maciej Kamaszewski ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie,
  • Elżbieta Teschner z Uniwersytetu Opolskiego,
  • dr Dorota Konietzko-Meier i Sudipta Kalita z Uniwersytetu w Bonn oraz
  • prof. Bruce M. Rothschild z Muzeum Historii Naturalnej Carnegie w Pensylwanii.