Nowy sezon artystyczny 2023/2024 ZPiT „Śląsk” rozpoczęty

i

Autor: W. Korpusik/ZPiT „Śląsk” - FB

Kultura

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował nowy sezon artystyczny. Jakie niespodzianki szykuje?

2023-09-25 17:51

Koncertem w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” rozpoczął 71. sezon artystyczny. A w nim nowe wyzwania, m.in. nagrania do drugiej części „Pieśni współczesnych”, koncerty w Japonii i Brazylii.

Sezon artystyczny 2023/2024 ZPiT „Śląsk" rozpoczęty

„Karolinka”, „Szła dzieweczka”, „Gdybym to ja miała” – to m.in. tymi utworami Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” zainaugurował podczas koncertu nowy, 71. sezon artystyczny. Wśród choreografii były „Taniec chustkowy”, „Koziery” oraz tańce narodowe „Kujawiak-oberek” i „Krakowiak”. Widowisko odbyło się 22 września w Zespole Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie. 

Przypomnijmy, jak fantastyczne i owocne były ostatnie miesiące dla zespołu. Artyści otrzymali podwójną platynę i kolejną statuetkę Fryderyka za znakomity projekt z Miuoshem pt. „Pieśni Współczesne” oraz Fryderyka za płytę „70-lecie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Największe przeboje”. Co jeszcze się działo?

Koncerty w kraju i za granicą. Nagrody i wyróżnienia

- Oprócz koncertów jubileuszowych w całej Polsce, artyści podróżowali także poza granicę kraju, koncertowali we Francji, Włoszech i Brazylii. Ponadto obchody 70-lecia Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny zostały nominowane do nagrody polskiego środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2023 w kategorii Wydarzenie roku – za wszechstronną, wykraczającą poza podziały stylistyczne, działalność muzyczną jednego z najstarszych i najbardziej docenianych zespołów folklorystycznych w Polsce i Europie - relacjonuje Agnieszka Kukuła, rzecznik prasowy ZPiT „Śląsk". 

- Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk" został także tegorocznym laureatem Nagrody I stopnia i Medalu Zygmunta Glogera. Wyróżnienie przyznawane jest przez Społeczne Stowarzyszenie Prasoznawcze Stopka" w Łomży wraz z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałkiem Województwa Podlaskiego i Prezydentem Łomży - dodaje rzecznik.

Będzie druga część „Pieśni Współczesnych” z Mioushem

Jak się dowiadujemy, „Pieśni Współczesne” będą miał swoją kontynuację - trwają nagrania do drugiej części albumu, co z pewnością ucieszy wszystkich fanów tego wyjątkowego projektu. 

W listopadzie artyści baletu i soliści chóru pojadą do Japonii, w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - „FOLK CROSSROAD" - tradycja i jej współczesne metamorfozy. Dialog taneczny Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”” inspirowany muzyką Wojciecha Kilara. Z kolei w grudniu zespół ponownie zagości w Brazylii, gdzie zaprezentuje repertuar najpiękniejszych polskich kolęd. 

Wiosną 2024 roku zespół będzie zdobywać serca bałkańskiej publiczności, koncertując w Bułgarii, Rumunii i Mołdawii. 

Zobaczcie ZDJĘCIA z inauguracji sezonu artystycznego 2023/2024. 

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Archiwum Eski Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE