Zbiórka pieniędzy na dąbrowską Arizonę. Społecznicy chcą uratować pływające UFO na jeziorze Pogoria I

2022-09-05 13:24
Statek UFO z dąbrowskiej Pogorii
Autor: fb Grzegorz Siemko Statek UFO z dąbrowskiej Pogorii

Jest szansa, że dąbrowska Arizona zostanie uratowana. Osoby działające w Fundacji Akademia Dobrych Pomysłów chcą by niszczejący statek w kształcie UFO z dąbrowskiej Pogorii zyskał kolejne życie

Unikatowy na skalę światową obiekt nazwany Arizona w czasach PRL-u był jedną z atrakcji Wesołego Miasteczka w Chorzowie. Można było tam zjeść kawałek ciasta, napić się kawy czy potańczyć.

W latach 80 kawiarnia została zamknięta ze względu na zły stan techniczny. Później została sprzedana prywatnej osobie i przetransportowana do Dąbrowy Górniczej na jezioro Pogoria 1. Nowy właściciel ją wyremontował, nadał imię „Róża Wiatrów" i kawiarnia przez krótki czas pływała po jeziorze. Po kilku latach uległa awarii. Od tego czasu stała i niszczała.

Teraz społecznicy z Dąbrowy Górniczej chcą by Arizona zyskała trzecie już życie, tym razem prospołeczne.

- Będą się w tym statku odbywały różnego typu inicjatywy, realizacja pomysłów, które mają przyczynić się do rozwoju intelektualnego i zawodowego człowieka. Będą to na przykład zajęcia z jogi, udzielania pierwszej pomocy, zachowań nad wodą. To będzie wszystko prowadziła i koordynowała Fundacja Akademia Dobrych Pomysłów wspólnie z partnerami - powiedział nam Grzegorz Siemko.

Zdaniem Grzegorza Siemko trzeba zrobić wszystko, by uratować statek.

- Byłoby barbarzyństwem żeby historyczny obiekt, który powinien być w zasadzie zabytkiem techniki pozwolić zniszczyć. Będziemy dążyć do tego żeby on był wpisany na listę obiektów Industriady z uwagi, że jest to jedyny taki obiekt na świecie. Historia powinna być zachowana, bo jeżeli wszystko co jest historyczne wrzucimy do pieca, to jakiś traci sens istnienia człowieka - mówi Grzegorz Siemko.

Aby statek UFO ponownie zaczął pływać potrzeba pieniędzy. W serwisie zrzutka.pl utworzona została specjalna zbiórka na ten cel. Każdy grosz może uratować dąbrowskie UFO.

Hasłem mobilizującym do akcji jest "daj piątaka na ufiaka".

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE