Zanieczyszczenie Nacyny

i

Autor: UM Rybnik

Rybnik

Zanieczyszczona Nacyna i Ruda. Zlokalizowano źródło problemu, inspektorzy pobrali kolejne próbki wody

Okazało się, że do Nacyny przedostały się ścieki z przepompowni "Odległa" w Radlinie. Pogarsza się też sytuacja na rzece Rudzie. Sprawę monitorują urzędnicy, policja i straż pożarna, a inspektorzy WIOŚ pobrali próbki wody do badań.

Przypomnijmy: w poniedziałek 18 września mieszkańcy Rybnika zauważyli, że na wysokości ul. Daszyńskiego woda w Nacynie przybrała biały kolor, była spieniona i wydzielała przykry zapach. Zanieczyszczenie dostało się również do rzeki Rudy.

Sprawą zajęły się służby. Strażacy postawili na rzece tamy. Jedna stanęła w Niedobczycach, druga na bulwarach. Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki wody do badania. Przypuszczono, że do wody dostały się fekalia.

Do Nacyny przedostały się ścieki z przepompowni w Radlinie

W środę 20 września udało się zlokalizować źródło problemu. Z przepompowni ścieków "Odległa" w Radlinie, eksploatowanej przez PWiK w Wodzisławiu Śląskim, ścieki sanitarne wypłynęły do potoku „biertułtowskiego” przy ulicy Odległej. Po połączeniu się z potokiem „popielowskim” dostały się do Nacyny.

Z kolei na powierzchni rzeki Rudy na terenie dzielnicy Stodoły wykryto zwiększoną ilość zanieczyszczenia. W związku z tym w czwartek 21 września odbyło się spotkanie przedstawicieli Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Komendy Miejskiej Policji w Rybniku oraz pracowników Urzędu Miasta Rybnika. Dyskusja toczyła się wokół ustalenia dalszego sposobu działania.

"Pobrano próbki do badań przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach oraz PGW Wody Polskie. Komenda Miejska Policji w Rybniku prowadzi działania operacyjno-rozpoznawcze, a Państwowa Straż Pożarna w Rybniku założyła rękawy sorpcyjne na rzece. Wyznaczone wydziały Urzędu Miasta Rybnika zajmują się ustaleniem sposobu odprowadzania ścieków przemysłowych, wód opadowych, sposobem zagospodarowania odpadów, a Rybnickie Służby Komunalne przeprowadzą inspekcję telewizyjną studzienek kanalizacyjnych" - informuje rybnicki urząd miasta.

Wiadomości ze Śląska

i

Autor: Marcin Twaróg Link: https://www.eska.pl/slaskie/
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE