Zaleszczotek książkowy: Wygląda jak skorpion i jest najlepszym przyjacielem twoich książek

i

Autor: Thomas Shahan via Wikimedia Zaleszczotek książkowy: Wygląda jak skorpion i jest najlepszym przyjacielem twoich książek

Zaleszczotek książkowy: Wygląda jak skorpion i jest najlepszym przyjacielem twoich książek

Wyglądem przypomina skorpiona, ale rozmiarem już nie. Zaleszczotki to gatunek pajęczaka należącego do rodziny pseudoskorpionów. Dla człowieka jest absolutnie niegroźny, ale dla wszelkich innych szkodników, zwłaszcza tych polujących na nasze książki na półkach, jest zabójczy.

Zaleszczotek: wygląda jak skorpion ale to pajęczak

Zaleszczotek to pajęczak, który należy do rodziny pseudoskorpionów. Te niewielkie owady (największe osobniki osiągają długość 8 mm) występują w różnych siedliskach, w tym w ściółce liściowej, glebie i pod skałami. Na świecie istnieje blisko 2500 gatunków tych małych pajęczaków, a przynajmniej tyle do tej pory zostało opisanych. W Europie do tej pory opisano 450 gatunków, z czego w Polsce występuje obecnie 48. Tym najpopularniejszym jest zaleszczotek książkowy.

Zaleszczotek książkowy: mały skorpion, wielki obrońca książek

Nazwa tego owada nie jest przypadkowa, bowiem zaleszczotki książkowe bardzo często można spotkać w naszych domach tam, gdzie trzymamy książki. Trzeba od razu też jasno powiedzieć, że to mały i niebezpieczny drapieżnik. Niebezpieczny, ale nie dla człowieka. Jego jad służy głównie do unieruchomienia swojej ofiary. Jak trafia do ofiary poprzez ogromne szczypce, którymi owad łapie swoją ofiarę. Co ciekawe, choć jest on niewielki, bez problemu radzi sobie z większymi od siebie osobnikami. 

Jak większość pajęczaków, tak i zaleszczotka książkowego można spotkać w domowych zakamarkach. Najczęściej kryje się w ciemnych, wilgotnych szczelinach. I niestety wiele osób stara się ich z domu pozbywać. Niesłusznie, ponieważ nie zagraża on człowiekowi a może nam przynieść same korzyści.

Zaleszczotek pogromcą książkowych moli. Dosłownie

Większość zaleszczotków żyjących w Polsce spotkamy w lasach iglastych, najczęściej sosnowych. Największe skupiska odnotowano w Puszczy Białowieskiej. Swoje gniazda opuszczają tylko po to, aby się rozmnażać. Ich książkowych braci najlepiej mieć w domu, a na pewno w bibliotekach, gdzie znajdują się stare księgi. Pomagają one bowiem w utrzymaniu książek w nienaruszonym stanie dzięki temu, że żywią się szkodnikami żerującymi i żywiącymi się papierem, w tym molami książkowymi czy pleśnią.

Co istotne - zaleszczotka spotkanego na domowym księgozbiorze nie powinno się pozbywać, bowiem ten pajęczak w życiu nie wyrządziłby krzywdy żadnej książce, za to szkodnikom dobierającym się do Twoich książek a i owszem. Jeśli nie masz w domu zaleszczotka, to zawsze możesz go kupić. W internecie co jakiś czas pojawiają się oferty kupna zaleszczotków właśnie w celach ochrony domowych książek, ale nie tylko. Owadami handlują również pszczelarze, ponieważ zaleszczotki zwalczają szkodliwe dla pszczół pasożyty, które powodują groźną chorobę zwaną warrozą.