Zaćmienie księżyca na niebie 10 stycznia. Gdzie na Śląsku i w Zagłębiu oglądać zaćmienie?

i

Autor: arc

Zaćmienie księżyca na niebie 10 stycznia. Gdzie na Śląsku i w Zagłębiu oglądać zaćmienie?

2020-01-10 10:32

Jeśli nie macie żadnych planów na piątkowy wieczór to warto podnieść głowę i podziwiać zaćmienie księżyca, które nastąpi już dzisiaj, 10 stycznia. Na Śląsku i Zagłębiu będzie ono doskonale widoczne, o ile nieba nie zasnują chmury. O której możemy oglądać zaćmienie księżyca? Poznajcie szczegóły na slask.eska.pl.

Zaćmienie księżyca 10 stycznia. Gdzie je oglądać na Śląsku i w Zagłębiu?

Już dzisiaj, 10 stycznia na nocnym niebie czeka nas wyjątkowe zjawisko, czyli półcieniowe zaćmienie księżyca. Księżyc będzie nam świecił trochę słabiej, ale sami możemy zaobserwować to zjawisko. W naszym regionie będziemy mieli do tego znakomite warunki.

Zaćmienie księżyca na ziemi można obserwować zaledwie kilka razy do roku. Zjawisko wynika z tego, że Słońce, Ziemia i Księżyc ustawiają się w jednej linii. Wówczas nasza planeta rzuca swój cień na Srebrny Glob, w wyniku czego jego blask na niebie się osłabia. Ostatecznie księżyc to jednak ciało niebieskie dużo mniejsze od Ziemi czy Słońca, dlatego księżyc będzie zasłonięty tylko częściowo. Niektórzy dzisiejsze zjawisko nazywają Wilczy Księżyc. Nie jest to jednak oficjalna nazwa używana przez astrologów.

Gdybyśmy stanęli w tym czasie na Księżycu, moglibyśmy zobaczyć na niebie częściowe zaćmienie Słońca. Gdy Ziemia zasłoni naszą gwiazdę, dookoła zrobi się wyraźnie ciemniej - przekonują eksperci.

Zaćmienie księżyca 10 stycznia. W jakich godzinach będzie widoczne?

Zaćmienie księżyca będziemy mogli obserwować na terenie całej Polski. Świetnie będzie je widać na południu kraju, czyli na Śląsku i w Zagłębiu. W jakich godzinach wystąpi zaćmienie?

  • 18:07- Początek fazy półcieniowej
  • 21:10 - Maksimum zaćmienia
  • 22:12 - Koniec fazy półcieniowej.

Całe zjawisko ma potrwać ponad 4 godziny. Zdaniem ekspertów, do obserwacji półcieniowego zaćmienia Księżyca nie będą potrzebne żadne instrumenty optyczne, a wszystko będzie można zobaczyć nieuzbrojonym okiem. Warto robić zdjęcia, bo na fotografiach będzie można dostrzec różnicę w oświetleniu pomiędzy północnym i południowym biegunem Księżyca.

Księżycowy QUIZ. Co wiesz o ziemskim księżycu?

Pytanie 1 z 10
Księżyc to jedyne ciało niebieskie otaczające Ziemię