Zabytkowy ratusz w Chorzowie

i

Autor: UM Chorzów

Wiadomości

Zabytkowy ratusz w Chorzowie zostanie uratowany. Budynek stał się własnością Sądu Rejonowego

Gmach zabytkowego ratusza w Chorzowie-Batorym stał się własnością Sądu Rejonowego. Prezydent miasta podpisał akt notarialny w tym temacie. Teraz nowy właściciel ma pięć lat na remont budynku.

Zabytkowy ratusz w Chorzowie zyska nowe życie

Niszczejący budynek zabytkowego ratusza w Chorzowie-Batorym dostanie kolejne życie. Andrzej Kotala, prezydent miasta, podpisał dokument o przekazaniu tej nieruchomości. Od teraz ratusz jest własnością Sądu Rejonowego.

- Cieszę się, że nasze wieloletnie starania, by uratować niszczejący w prywatnych rękach zabytkowy ratusz, zostały zwieńczone sukcesem. Ten wyjątkowy i szczególny dla naszych mieszkańców zabytek ma teraz inwestora, który z pewnością zadba o to, aby przywrócić mu właściwą rangę i splendor. To wyjątkowa architektura, która w naszym mieście powinna mieć należyte miejsce i odpowiednią funkcję. Siedziba Sądu Rejonowego w Chorzowie jak najbardziej się w to wpisuje - przyznaje Andrzej Kotala, prezydent miasta. 

Nieruchomość wróciła więc w ręce Skarbu Państwa. Nowy właściciel ma teraz pięć lat na remont, dzięki któremu ratusz w Chorzowie odzyska należny blask! Według wstępnych szacunków prace mają kosztować łącznie ok. 20 mln zł. 

Historia chorzowskiego ratusza

Neobarokowy gmach mieszczący się przy ul. Ratuszowej 3 został wzniesiony w latach 1909-1911. Budynek przypomina monumentalny pałac. Do 1939 roku stanowił siedzibę władz starostwa świętochłowickiego. 

W 1948 roku budynek został przejęty przez Skarb Państwa. Mieściła się tu milicja, a potem policja, a w 2001 roku został przekazany NSZZ "Solidarność. Związek szybko jednak tę nieruchomość sprzedał. 

Zabytkowy ratusz trafił w prywatne ręce i to nie jedyne. Kolejni właściciele zaniedbali mocno budynek, który nie został na nowo zagospodarowany. Stan budynku z każdym kolejnym rokiem tylko się pogarszał. 

W 2018 roku w końcu miasto wykupiło zabytek i przystąpiło do ratowania ratusza. Udało się m.in. wyremontować dach, uzupełniono dekoracje czy zamontowano nowe rynny i okna.