Konfiskata samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu

i

Autor: EAST NEWS

Prawo

Za jazdę pod wpływem alkoholu zabiorą samochód. To nie wszystko. Przepis wszedł w życie

W Polsce wszedł w życie przepis o konfiskacie samochodu za jazdę pod wpływem alkoholu. Mandat i pozbawienie wolności to za mało. Prowadzenie auta już po wypiciu dwóch piw może się zakończyć odebraniem samochodu. Tak drakońska kara ma zapobiec wypadkom pod wpływem alkoholu, bo rocznie aż 100 tys. kierowców łapanych jest na podwójnym gazie.

W Polsce weszły w życie przepisy o konfiskacie samochodów pijanym kierowcom. Nowy przepis to drakońska kara, której nigdy wcześniej w naszym kraju nie było. Polska dołącza w tej kwestii do takich krajów, jak Belgia, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria i Włochy.

Za ile promili grozi konfiskata samochodu?

Od 14 marca 2024 roku w Polsce samochód stracić ma każdy nietrzeźwy kierowca, który będzie miał co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi. Nie musi nawet spowodować żadnej kolizji. Wystarczy, że zostanie przyłapany w czasie rutynowej kontroli trzeźwości.

1,5 prom. to duża dawka alkoholu. Ale z samochodem pożegnać się mogą kierowcy już nawet po wypiciu dwóch piw. Gdy kierowca spowodowuje wypadek przy zawartości powyżej 1 promila alkoholu we krwi lub w sytuacji recydywy.

Konfiskata pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu to surowa kara, ale jak pokazują doświadczenia innych krajów europejskich, może ona skutecznie zniechęcać do popełniania tych przestępstw. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi może negatywnie wpływać na zdolność prowadzenia pojazdu i stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa innych uczestników ruchu drogowego – ocenił rzecznik ITS Mikołaj Krupiński.

Co z samochodem po konfiskacie?

Po zbadaniu kierowcy, który przekroczył dopuszczalny limit alkoholu we krwi, policjant musi wypisać decyzję o tymczasowym zatrzymaniu pojazdu na okres 7 dni. W tym czasie sąd wydaje wyrok o konfiskacie.

Po skonfiskowaniu samochodu sprawcy przestępstwa drogowego, pojazd jest odholowany na koszt kierowcy na policyjny parking. Po wyroku sądu może zostać przekazany na rzecz Skarbu Państwa. Izba Administracji Skarbowej ogłasza najczęściej licytację takiego samochodu. Jednak w przypadku, gdy samochód nie jest własnością kierowcy, a na przykład firmy leasingowej lub banku, sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu.

Wypadek pod wpływem alkoholu

Zobacz zdjęcia

Jeśli pojazd nie jest wyłączną własnością sprawcy lub został sprzedany, podarowany lub ukryty po popełnieniu przestępstwa, sąd może orzec przepadek równowartości pojazdu - informuje Mikołaj Krupiński.

Jak obliczana jest równowartość samochodu?

W przypadku orzeczenia sądu o przepadku równowartości samochodu wartość pojazdu będzie ustalana na podstawie np. wartości pojazdu na polisie ubezpieczeniowej czy średniej wartości rynkowej pojazdu podobnego, uwzględniając markę, model, rok produkcji, typ nadwozia, rodzaj napędu i silnika, pojemność lub moc silnika i przybliżony przebieg pojazdu prowadzonego przez sprawcę.

W świetle nowych przepisów konfiskata pojazdu może nie być tak samo dotkliwą sankcją dla wszystkich kierujących, bo z utratą pojazdu musi się liczyć kierowca, którego pojazd wart jest kilka czy kilkanaście tysięcy złotych, jak i ten, którego wartość pojazdu wynosi kilkadziesiąt czy kilkaset tysięcy złotych, co – jak zaznaczył – powinno wzbudzić refleksję, szczególnie wśród majętnych osób.

Zaznaczył, że nie znaczenia, czy samochód jest tani czy drogi, bo jeśli kieruje nim pijany kierowca, to każdy z nich jest niebezpieczny. 

Dlaczego wprowadzono konfiskatę samochodu?

Celem zaostrzenia przepisów jest zniechęcenie kierowców do prowadzania pojazdów po spożyciu alkoholu, bo co roku policja zatrzymuje ok. 100 tys. takich kierowców.

Zmiany w prawie podyktowane są również tym, że wypadki z udziałem kierowców pod wpływem alkoholu są poważniejsze w skutkach – 13 ofiar śmiertelnych na 100 wypadków przy 10 ofiarach śmiertelnych na 100 wypadków dla ogółu wypadków.

Tylko w 2022 r. w grupie kierujących będących pod działaniem alkoholu największe zagrożenie bezpieczeństwa stanowili kierujący samochodami osobowymi, którzy spowodowali 923 wypadki. To 65,2 proc. wypadków spowodowanych przez kierujących pod działaniem alkoholu.

QUIZ dla doświadczonych kierowców, którzy znają przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 10
Czy autostradą można jechać z prędkością 30 km/h?
Listen on Spreaker.