Pijany kierowca

i

Autor: policja

Prawo

Konfiskata samochodu każdego sprawcy wypadku. Nie tylko pijanego. Przepisy dają możliwość

Przepisy o konfiskacie samochodu pijanego sprawcy wypadku drogowego weszły w życie. Są tak napisane, że zezwalają na odebranie samochodu nawet takim kierowcom, którzy byli trzeźwi. Prawnicy są przekonani, że niezbędna jest szybka poprawka.

Kiedy następuje konfiskata samochodu?

W Polsce weszły w życie przepisy umożliwiające konfiskatę aut nietrzeźwym kierowcom. Założenie jest takie, że kierowca, który zostanie przyłapany z co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi, straci samochód i to niezależnie od tego, czy spowodował wypadek drogowy, czy jest ofiarą.

Dodatkowe założenie dotyczy kierowców, którzy mają powyżej 1 prom. alkoholu i spowodowali katastrofę, sprowadzili bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy lub spowodowali wypadek drogowy. Oni także stracą samochód.

A co z kierowcami, którzy mają alkohol wartości 0,5 - 1 prom.? Jeśli kierowca, spowodował wypadek, to sąd może, ale nie musi, orzec o przepadku pojazdu. Kiedy kierowca prowadził pojazd po alkoholu w sytuacji tzw. recydywy drogowej, sąd może orzec przepadek pojazdu niezależnie od stężenia alkoholu w organizmie.

Pojawiają się jednak niejasności w interpretacji przepisów.

Funkcjonowanie środka w postaci przepadku pojazdu mechanicznego samo w sobie nie jest złym pomysłem i w pewnych sytuacjach sąd powinien mieć możliwość orzeczenia takiego instrumentu. Natomiast wprowadzone regulacje nie obejmują kategorii spraw, w których dobrze byłoby orzec przepadek pojazdu, a takiej możliwości prawnej nie będzie, oraz nakazują orzec ten przepadek tam, gdzie jest to niepotrzebne - ocenił dr hab. Szymon Tarapata, adiunkt w Zakładzie Prawa Karnego Wykonawczego Uniwersytetu Jagiellońskiego

Czy policja ma prawo zabrać samochód trzeźwemu kierowcy?

Według karnisty mogą pojawić się także problemy interpretacyjne, wynikające z tego, że regulacje w jego opinii napisane są w sposób skomplikowany, niejasny i bardzo kazuistyczny. Jako przykład podał rozwiązanie wskazane w art. 178 par. 1 k.k., które mówi, że surowszej odpowiedzialności za wypadek podlega ten, kto po spowodowaniu wypadku komunikacyjnego, przed poddaniem się badaniu na obecność alkoholu, spożył alkohol.

Czasem zdarza się tak, że sprawca wypadku, będąc na miejscu zdarzenia, nie dostrzegł, że takie zdarzenie spowodował - np. nie popatrzył, że zajechał komuś drogę, w wyniku czego inny kierowca musiał wjechać samochodem do rowu lub uderzyć w przeszkodę i w konsekwencji doznał złamania ręki. Jeśli taki kierujący pojedzie do domu i kilka godzin po zdarzeniu spożyje alkohol, generując u siebie stężenie w wysokości powyżej 1 promila alkoholu we krwi, wówczas będzie się aktualizować obligatoryjna podstawa do orzeczenia przepadku pojazdu mechanicznego z art. 178 par. 3 k.k. - zauważył ekspert Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego.

Pijany kierowca spowodował wypadek

Zobacz zdjęcia

Zdaniem eksperta, jeśli chodzi o aspekt formalny, to sądy mają podstawę do tego, żeby z tych przepisów korzystać – na podstawie prawa materialnego dotyczących przepadku.

"Inną sprawą jest to, w jaki sposób przepadek pojazdu zostanie wykonany. Wydaje się, że w tej sytuacji należy zastosować przepisy kodeksu karnego wykonawczego dotyczące egzekwowania przepadku rzeczy ruchomych" - wskazał Szymon Tarapata. "Czyli jeśli sąd orzeknie przepadek pojazdu, to wówczas zastosowane zostałyby zasady przeznaczonego do wykonywania przepadku rzeczy ruchomych, tak, jak dzieje się to wówczas, gdy np. samochód jest uznany za przedmiot służący do popełnienia zabójstwa i na tej podstawie sąd orzeka przepadek w oparciu o art. 44 par. 2 k.k. Taki przepadek wykonuje co do zasady naczelnik urzędu skarbowego na podstawie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji" - dodał.

Jesteś kierowcą? Sprawdź, jak dobrze znasz przepisy ruchu drogowego

Pytanie 1 z 15
Co grozi kierowcy, który nie ma przy sobie prawa jazdy podczas policyjnej kontroli?