Wystawa pt. "Miejsce K." - czyli pandemiczne Katowice w obiektywie Arkadiusza Ławrywiańca

2021-03-03 13:38
Wystawa pt. Miejsce K. - czyli pandemiczne Katowice w obiektywie Arkadiusza Ławrywiańca
Autor: Arkadiusz Ławrywianiec

Mija rok od pojawienia się w Polsce pierwszego przypadku koronawirusa. W marcu ubiegłego roku ulice Katowic, podobnie jak wielu innych polskich miast opustoszały. A tam gdzie pojawiali się ludzie było widać strach, zdezorientowanie i nieodłączny element ubioru czyli maseczki. Ostatni rok w różnych dziedzinach życia podsumował na swoich fotografiach Arkadiusz Ławrywianiec.

Czym jest tytułowe "Miejsce K."?

- Miejsce K. - każdy musi sobie sam odczytać ten tytuł. Czy chce zobaczyć, że to są Katowice, czy chce zobaczyć, że to jest miejsce koronawirusa w naszym życiu, czy to jest miejsce każde - tłumaczy Arkadiusz Ławrywianiec, autor wystawy.

Zbiór wykonanych przez Ławrywiańca fotografii to próba dokumentacji tego, co przez ostatni rok działo się w życiu nas wszystkich. Obserwacja zjawisk z różnych dziedzin, tematów, sytuacji. Po prostu bezstronny zapis pandemicznej codzienności.

Co przedstawiają fotografie?

Początkowo pustkę i pojedyncze osoby w maseczkach. Jest np. praktycznie całkiem pusta ulica Kościuszki, co zwykle się nie zdarza. Na późniejszych fotografiach pojawiają się już jednak prawdziwe tłumy.

- Te zdjęcia pokazują różne aspekty życia. To co się działo w transporcie miejskim, na ulicach, w sklepach albo to co się przestało dziać. To co się działo w kościołach. Czyli te wszystkie sfery życia, które nas otaczają - wylicza Ławrywianiec.

Posłuchaj rozmowy z autorem wystawy pt. "Miejsce K.":

Na fotografiach z pierwszych miesięcy epidemii koronawirusa w Polsce widzimy głównie pustkę. Wszystko diametralnie zmienia się na przełomie 2020 i 2021 roku.

- Jak pamiętamy było dużo protestów, gdzie dużo ludzi się pojawiło na ulicy. Ale ci ludzie są też stygmatyzowani tymi maseczkami, wcześniej oni by wyglądali zupełnie inaczej, teraz wyglądają inaczej - dodaje fotograf.

Wystawę fotografii Arkadiusza Ławrywiańca pt. "Miejsce K." będzie można oglądać w Galerii ZPAF Katowice.

Wernisaż wystawy "Miejsce K." odbędzie się 3 marca o godz. 18:30 w Galerii ZPAF Katowice przy ul. Św. Jana 10, ale pandemiczne Katowice w obiektywie Arkadiusza Ławrywiańca będzie można oglądać w w środy, czwartki i piątki w godz. od 17.00 do 20.00 do 28 marca.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

MATURA 2021 Lublin: Maturzyści w reżimie pisali próbne matury
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE