Wypadek na zakręcie mistrzów DTŚ. Dla kierowcy opla to dopiero początek problemów

Do bardzo groźnego zderzenia doszło na DTŚ w Rudzie Śląskiej. na słynnym z wypadków Zakręcie Mistrzów DTŚ rozpędzony kierowca opla wjechał w prawidłowo jadącą toyotę. Oba samochody zakończyły jazdę na barierkach energochłonnych. Ale dla kierowcy opla to jest dopiero początek kłopotów.

Wypadek na zakręcie mistrzów DTŚ

Do bardzo groźnego zdarzenia doszło na Drogowej Trasie Średnicowej w Rudzie Śląskiej przed godz. 7 w Boże Ciało, 16 czerwca. Na Zakręcie Mistrzów rozpędzony samochód opel wpadł w poślizg na nierównej nawierzchni i zaczął bez kontroli sunąć bokiem w kierunku toyoty. Kierowca, który jechał środkowym pasem, stracił panowanie na kierownicą i jego auto uderzyło z wielką siłą w tył toyoty, prawidłowo jadącej prawym pasem.

Oba samochody zderzyły się, a dodatkowo toyota wylądowała na barierkach energochłonnych.

- Na szczęście w zdarzeniu, które zostało zakwalifikowane jako kolizja, nikt nie odniósł obrażeń - informuje st. sierż. Mateusz Pandzioch z KMP w Rudzie Śląskiej. - Obaj kierowcy zostali przebadani na obecność alkoholu i u jednego z nich okazało się, że ma nieco ponad 1 prom. alkoholu we krwi.

Kierowca pod wpływem alkoholu

Kierowcą pod wpływem alkoholu okazał się kierujący oplem, czy sprawca wypadku na Zakręcie Mistrzów DTŚ w Rudzie Śląskiej. Dla tego kierowcy zderzenie i zniszczony samochód to dopiero początek problemów.

Nie dość, że zapłacił wysoki mandat, to dodatkowo już stracił prawo jazdy.

Dodatkowo wkrótce stanie przed sądem, bo spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu jest przestępstwem. 

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu w stanie nietrzeźwości

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości ma miejsce, kiedy zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila. Wówczas uznawane jest za przestępstwo, za które grozi:

  • zakaz prowadzenia pojazdów przez okres od 3 do 15 lat,
  • ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat,
  • kara grzywny uzależniona od dochodu sprawcy (od 10 do 540 stawek dziennych, przy czym za stawkę dzienną sąd może uznać kwotę od 10 do 2000 zł),
  • od 5 tys. do 60 tys. złotych na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
  • 15 punktów karnych.

Jeżeli badanie wykaże, że kierowca jest pod wpływem alkoholu, pojazd może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela. Za holowanie pojazdu sprawca będzie musiał zapłacić 542 zł i 42 zł za każdą dobę przechowywania samochodu. Warto pamiętać, że jazda pod wpływem alkoholu ma również wpływ na wysokość ubezpieczenia OC – im więcej punktów karnych uzbiera kierowca, tym wyższa będzie stawka OC.

Kary za spowodowanie wypadku za jazdę samochodem pod wpływem alkoholu

Najwyższa kara grozi kierowcom za spowodowanie wypadku po spożyciu alkoholu. Za spowodowanie wypadku bez ofiar śmiertelnych grozi sprawcy kara pozbawienia wolności do 4,5 roku, kara finansowa w wysokości od 10 tys. do 60 tys. złotych, zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Jeżeli wypadek wiązał się ze spowodowaniem śmierci lub uszczerbkiem na zdrowiu ofiary, kierowcy pojazdu grozi kara więzienia od 2 do 12 lat, sankcja finansowa w wysokości od 10 tys. do 60 tys. złotych, dożywotni zakaz prowadzenia pojazdu. Warto pamiętać, że opisane konsekwencje jazdy po alkoholu dotyczą Polski, więc jeśli przekraczamy granice kraju, należy wziąć pod uwagę przepisy obowiązujące na danym terenie.