II tura wyborów w województwie śląskim. Lista miast

i

Autor: Wikimedia commons

Wybory samorządowe

Wyniki wyborów 2024 w woj. śląskim. W tych miastach jest II tura. Lista miast

Druga tura wyborów samorządowych odbywa się w Polsce 21 kwietnia. W województwie śląskim wybieramy prezydentów i burmistrzów oraz wójtów. Sprawdźcie, gdzie w województwie śląskim mieszkańcy ponownie będą wybierać włodarzy.

Wybory samorządowe 2024. PKW podała oficjalne wyniki

7 kwietnia w Polsce wybierano prezydentów oraz burmistrzów miast, wójtów i radnych rady miast, powiatów i sejmików województw. Frekwencja w całej Polsce wyniosła 51,94 proc., a w województwie śląskim 48,66 proc. W naszym regionie zanotowano drugą najniższą frekwencję w kraju. Proporcjonalnie najmniej osób zagłosowało w opolskim, a najwięcej w mazowieckim.

Za to najwyższą frekwencję zanotowano w miejscowości Irządze (pow. zawierciański). Wyniosła ona 79,58 proc., najniższą zaś odnotowano w miejscowości Kowale Oleckie - 30,85 proc.

W poniedziałek, 8 kwietnia Państwowa Komisja Wyborcza podała oficjalne wyniki wyborów. W zdecydowanej większości miast na terenie województwa śląskiego odbędzie się II tura wyborów, która została zaplanowana na 21 kwietnia.

Wiele wyników zaskoczyło. W Chorzowie w I turze wygrał Szymon Michałek, zagorzały kibic Ruchu Chorzów oraz założyciel sektora rodzinnego. W gminie Wilkowice (pow. bielski) jedyny kandydat na wójta nie został wybrany. Po tym jak PKW podało oficjalne wyniki wyborów, okazało się, że nie osiągnął wymaganego wyniku, dlatego też zgodnie z przepisami wójta wybierze teraz nowa rada gmin. Ciekawych przypadków było wiele.

Gdzie odbędzie się II tura wyborów w województwie śląskim?

Od 8 kwietnia wiadomo, że w większości miast w województwie śląskim 21 kwietnia odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Dogrywka ominie kilka większych miast, jak: Katowice, Bytom, Sosnowiec oraz Chorzów.

Gdzie 21 kwietnia wyborcy w województwie śląskim będą ponownie głosować na włodarza swojego miasta? Sprawdźcie w galerii.