Kandydaci na prezydenta Rybnika2024

i

Autor: rybnik.eu (Facebook)/ oficjalne konta kandydatów na prezydenta Rybnika na Facebooku

Wybory 2024

Wybory samorządowe 2024 w Rybniku. Kim są kandydaci na prezydenta miasta?

W kwietniu w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Mieszkańcy miast, miasteczek i wsi będą wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów. Obywatele zdecydują także o tym, kto będzie ich reprezentował w radach gmin, miast i województw. O najważniejszy stołek w Rybniku zawalczy czterech mężczyzn. Kim sią kandydanci na prezydenta Rybnika?

Wybory samorządowe 2024 w Polsce

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe. Pierwszą turę zaplanowano na niedzielę 7 kwietnia 2024 roku. Dogrywka, czyli druga tura, odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia 2024 roku.

W Rybniku zapowiada się naprawdę zacięta rywalizacja. Dla urzędującego prezydenta Piotra Kuczery nadchodząca kadencja to ostatnia szansa, by dzierżyć władzę w mieście. Ale na jego drodze do prezydentury stanęli godni przeciwnicy, którzy od kilku tygodni bez pardonu atakują włodarza. A ten nie pozostaje im dłuższy.

Wymianę ciosów między kandydatami obserwują uważnie mieszkańcy. To właśnie do nich należy ostateczna decyzja, kto zasiądzie na najważniejszym fotelu w mieście.

Wybory na prezydenta Rybnika. Kim są kandydaci i co postulują? 

Kim są kandydaci na prezydenta Rybnika? Z ramienia Koalicji Obywatelskiej w wyborach wystartuje wspomniany już Piotr Kuczera. Mieszkańcy mogą go jeszcze pamiętać jako nauczyciela - uczył rybnicką młodzież historii i wiedzy o społeczeństwie. Urzędujący prezydent przypomina, że za jego prezydentury w mieście rozpoczęła się budowa drogi regionalnej i walka o czyste powietrze. Na następne lata zapowiada m.in. rozwój przedsiębiorczości, budownictwa mieszkaniowego, nowy żłobek i hospicjum, przemianę Rybnickiego Okręgu Węglowego w wodorowy i dokończenie bulwarów nad rzeką Nacyną. 

Krzysztof Kazek jest kandydatem KWW Blok Samorządowy Rybnik. To policjant katowickiej komendy wojewódzkiej, związany z Rybnickim Klubem Karate. Od kilku lat działa w radzie dzielnicy Zamysłów i jak podkreśla - udało mu się zjednoczyć lokalną społeczność wokół wspólnych spraw. Wśród jego postulatów znajdziemy m.in. darmową komunikację miejską, rozwój bazy sportowej i rekreacyjnej.

Tomasz Pruszczyński jest kandydatem Lepszego Rybnika. Jako przedsiębiorca działa głównie w branży medialnej - mieszkańcy mogą go kojarzyć jako założyciela popularnego portalu rybnik.com.pl. Kandydat postuluje m.in. zapewnienie w mieście inwestycji z wysokopłatnymi miejscami pracy, bezbiletową komunikację z udrożnieniem transportu publicznego w stronę Gliwic i Żor oraz reaktywację rybnickiego kampusu akademickiego.

Z ramienia PiS w wyborach prezydenckich w Rybniku wystartuje Andrzej Sączek. To rybnicki radny, a z zawodu górnik i dyrektor departamentu wsparcia HR w Polskiej Grupie Górniczej. Jest także przewodniczącym rady Fundacji Rodzin Górniczych, która pomaga ofiarom wypadków w kopalniach. Wśród jego postulatów znadziemy m.in. dbałość o czystość miasta, likwidację kontrapasów, bezpłatną komunikację miejską, ożywienie kampusu akademickiego, przegląd miejskich spółek i ściąganie do miasta koncertów światowych sław. Ponadto w mediach społecznościowych deklaruje wsparcie inicjatyw dotyczących rybnickiego lotniska aeroklubowego oraz otwartość na biznes, startupy i innowacje, tworzenie przestrzeni dla przedsiębiorców i inwestorów.