Konwencja Koalicji Obywatelskiej Katowice 2024

i

Autor: Koalicja Obywatelska Katowice

Katowice

Wybory samorządowe 2024 w Katowicach. Kto trafił na listy kandydatów KO do rady miasta?

W sobotni poranek w kopule na rondzie odbyła się konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej, podczas której przedstawiono kandydatów na radnych. Na listach dominują nazwiska dotychczasowych radnych KO, jest również kilku przedstawicieli Nowej Lewicy, Zielonych i PSL. Kim są ludzie, którzy kandydują do rady miasta w Katowicach? Wyjaśniamy w artykule.

Spis treści

 1. Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 1
 2. Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 2
 3. Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 3
 4. Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 4
 5. Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 5
 6. Tak wyglądała konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej w Katowicach: 

Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 1

W okręgu nr 1, który obejmuje południowe dzielnice miasta, jedynką na liście został Tomasz Maśnica - ratownik górski, nauczyciel i dotychczasowy radny KO. Tuż za nim znalazła się Beata Bala, która ponownie będzie się starała o mandat, podobnie jak Adam Lejman-Gąska, startujący z trzeciego miejsca.

Z ramienia Nowej Lewicy z czwartego miejsca startuje Iwona Chmiel, wicedyrektor Zakładu Targowisk Miejskich w Katowicach. Piątką został Marcin Latos z PSL, szósta na liście jest Magdalena Skwarek - radna rady dzielnicy nr 19 (Piotrowice). Siódma na liście jest Elżbieta Dąbrowska-Seweryn z Nowej Lewicy, działająca na rzecz seniorów.

Ostatnie trzy miejsca w okręgu południowym zajmują kolejno: Bartłomiej Piela, Krzysztof Buchta - przewodniczący VI kadencji Młodzieżowej Rady Miasta Katowice - oraz Andrzej Warmuz, dotychczasowy radny KO. 

Oto kandydaci KO do rady miasta Katowice, okręg 1: Ligota - Panewniki, Piotrowice - Ochojec, Zarzecze, Kostuchna, Podlesie:

 1. Tomasz Maśnica
 2. Beata Bala
 3.  Adam Lejman-Gąska
 4. Iwona Chmiel
 5. Marcin Latos
 6. Magdalena Skwarek
 7. Elżbieta Dąbrowska-Seweryn
 8. Bartłomiej Piela
 9. Krzysztof Buchta
 10. Andrzej Warmuz

Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 2

W okręgu nr 2, obejmującym teren od Dąbrówki Małej po Murcki, listę otwiera Jarosław Makowski, obecny wiceprezydent Katowic z ramienia KO. Druga na liście jest Urszula Machowska, przewodnicząca rady dzielnicy na Giszowcu.

Trzecie miejsce zajmuje Kacper Hołda z Nowej Lewicy, który kilka lat temu - jeszcze jako student - podczas Strajku Kobiet niósł transparent z napisem "Wypier*alać", za co został ukarany, a następnie uniewinniony przez Sąd Najwyższy.

Czwarte miejsce na liście przypadło Jackowi Kaliszowi, który doświadczenia politycznego nabierał jako radny Młodzieżowej Rady Miasta Katowice.

Piąte miejsce na liście zajęła Milena Nocoń, nauczycielka wychowania fizycznego w SP nr 44, szóste Renata Reuter-Sobczak z rady dzielnicy Dąbrówka Mała, a siódme Piotr Czech, działacz społeczny z Nikiszowca.

Oto kandydaci KO do rady miasta Katowice, okręg 2: Dąbrówka Mała, Szopienice - Burowiec, Janów - Nikiszowiec, Giszowiec, Murcki:

 1. Jarosław Makowski
 2. Urszula Machowska
 3. Kacper Hołda
 4. Jacek Kalisz
 5. Milena Nocoń
 6. Renata Reuter-Sobczak
 7. Piotr Czech

Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 3

W okręgu nr 3, który obejmuje centrum Katowic, jedynką został Łukasz Borkowski, dotychczasowy radny z ramienia KO. Druga na liście jest Ewa Sadkowska, szefowa instytucji kultury Silesia Film, a trzecia prof. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Czwarte miejsce z ramienia Nowej Lewicy zajął Adam Południak - przewodniczący zarządu rady dzielnicy nr 4 (Osiedle Paderewskiego-Muchowiec). Piąty jest Grzegorz Łagódka, przewodniczący zarządu rady dzielnicy nr 10 (Dąb), tuż za nim znalazła się Karolina Rigoll-Jaksa, a listę zamyka Artur Wieczorek z Zielonych.

Oto kandydaci KO do rady miasta Katowice, okręg 3: Śródmieście, Osiedle Paderewskiego - Muchowiec, Brynów część wschodnia - Osiedle Zgrzebnioka, Dąb:

 1. Łukasz Borkowski
 2. Ewa Sadkowska
 3. Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska
 4. Adam Południak
 5. Grzegorz Łagódka
 6. Karolina Rigoll-Jaksa
 7. Artur Wieczorek

Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 4

W okręgu nr 4 listę otwiera Magdalena Wieczorek, która ponownie zawalczy o mandat radnej. W jednakowej sytuacji jest "dwójka", czyli Patryk Białas z KO. Na trzecim miejscu znalazła się Natalia Nowak-Trojnar z Nowej Lewicy, przewodnicząca zarządu rady dzielnicy nr 2 (Załęska Hałda - Brynów - Część Zachodnia).

Czwarty na liście jest Hubert Morawski, specjalista w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, który już w 2018 roku startował w wyborach do rady miasta (bezskutecznie). Piąty na liście jest Grzegorz Lebek, następna Monika Jeleń, a z ostatniego miejsca startuje Tomasz Jakubiec, który dał się poznać jako działacz na rzecz osób niepełnosprawnych.

Oto kandydaci KO do rady miasta Katowice, okręg 4: Załęska Hałda - Brynów część zachodnia, Załęże, Osiedle Witosa, Osiedle Tysiąclecia:

 1. Magdalena Wieczorek
 2. Patryk Białas
 3. Natalia Nowak-Trojnar
 4. Hubert Morawski
 5. Grzegorz Lebek
 6. Monika Jeleń
 7.  Tomasz Jakubiec

Kandydaci na liście KO do rady miasta Katowice - okręg nr 5

W okręgu nr 5 listę otwierają dotychczasowi radni KO, Barbara Wnęk-Gabor i Adam Szymczyk. Z trzeciego miejsca jako kandydat PSL startuje prof. Henryk Gacki, matematyk wykładający na Uniwersytecie Śląskim i Politechnice Śląskiej.

Czwarty na liście jest Przemysław Walas z Nowej Lewicy, prezes zarządu Stowarzyszenia Tęczówka, które organizuje m.in. marsze równości w Katowicach. Piątką została Aleksandra Janikowska, z pozycji szóstej startuje Małgorzata Tomecka, a ostatnia jest Alicja Dobija, aktywistka znana z działalności internetowej.

Oto kandydaci KO do rady miasta Katowice, okręg 5 Zawodzie, Wełnowiec - Józefowiec, Koszutka, Bogucice:

 1. Barbara Wnęk-Gabor
 2. Adam Szymczyk
 3. Henryk Gacki
 4. Przemysław Walas
 5. Aleksandra Janikowska
 6. Małgorzata Tomecka
 7. Alicja Dobija

Tak wyglądała konwencja wyborcza Koalicji Obywatelskiej w Katowicach: