Wybory prezydenckie 2020 w woj. śląskim. W Katowicach i Sosnowcu wygrał Rafał Trzaskowski [WYNIKI W MIASTACH I POWIATACH]

2020-06-30 9:16 Arkadiusz Nauka
Wybory 2020. Druga tura. Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski
Autor: KPRP, TWITTER Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski

Znamy już oficjalne wyniki wyborów prezydenckich 2020. Wiemy jak głosowali mieszkańcy województwa śląskiego w poszczególnych miastach i powiatach. W całym województwie wygrał Andrzej Duda, ale już w największych miastach regionu zwyciężał Rafał Trzaskowski. Szczegóły na slask.eska.pl.

Wybory prezydenckie 2020. WYNIKI. W Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie wygrał Rafał Trzaskowski

Znamy już oficjalne, ale wciąż niepełne wyniki wyborów prezydenckich 2020. W całej Polsce najwięcej głosów uzyskał Andrzej Duda. Urzędujący prezydent według danych z Państwowej Komisji Wyborczej ze wszystkich obwodowych komisji uzyskał poparcie na poziomie ponad 43,5 procent wyborców. Drugi był Rafał Trzaskowski, który cieszy się poparciem 30,46 proc. A na Szymona Hołownię zagłosowało 13,87 proc. wyborców. Czwarty był Krzysztof Boska z wynikiem 6, 78 proc. Takie wyniki oznaczają, że czeka nas druga tura wyborów prezydenckich, w których zmierzą się Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski.

Wybory prezydenckie 2020. Wyniki w województwie śląskim

Jak głosowali mieszkańcy województwa śląskiego. Dane dla całego województwa pokazują, że z poparciem nieco ponad 40 procent zwyciężył Andrzej Duda. Poparciem na poziomie 30,04 procent może cieszyć się Rafał Trzaskowski. Na dalszych miejscach znaleźli się Szymon Hołownia i Krzysztof Bosak.

Co ciekawe w największych miastach województwa śląskiego największym poparciem cieszył się Rafał Trzaskowski. Prezydent Warszawy otrzymał najwięcej głosów w Katowicach, Sosnowcu i Chorzowie. Andrzej Duda ma sporą przewagę natomiast w powiatach bielskim i żywieckim.

Zobacz w naszej galerii poniżej jak głosowali mieszkańcy miast i powiatów w województwie śląskim

Dodajmy jeszcze, że frekwencja w województwie śląskim wyniosła aż 64,20 proc. To absolutny rekord. W całej Polsce frekwencja wyborcza wyniosła 63,97 proc.

Kiedy druga tura wyborów prezydenckich?

Wyniki pierwszej tury wyborów prezydenckich 2020 oznaczają, że dojdzie do drugiej tury głosowania, w której zmierzą się Andrzej Duda oraz Rafał Trzaskowski. Druga tura wyborów jest zaplanowana na niedzielę, 12 lipca. Wtedy właśnie Polacy zadecydują, kto zostanie prezydentem Polski na kolejne 5 lat. Sondaże dają na razie niewielką przewagę urzędującemu prezydentowi, ale wiele będzie zależało od tego jak zagłosują ci wyborcy, którzy w pierwszej turze poparli Szymona Hołownię, Krzysztofa Bosaka, Władysława Kosiniaka-Kamysza czy Roberto Biedronia. Dużo też będzie zależało od frekwencji, a pamiętajmy, że druga tura wyborów wypada w szczycie sezonu wakacyjnego.

Gigantyczne kolejki do głosowania w Sosnowcu