Wybory na burmistrza Tarnowskich Gór 2024

i

Autor: UM w Tarnowskich Górach

Wybory samorządowe

Wybory na burmistrza Tarnowskich Gór 2024. Rząd podał datę. Znamy kandydatów. SONDA

W Tarnowskich Górach znani są kandydaci, którzy wystartują w nadchodzących wyborach samorządowych. Na liście pojawiło się wiele nowych nazwisk, znaczna część jest dobrze znana lokalnej społeczności. Na kogo z nich oddalibyście swój głos?

Wybory samorządowe 2024 w Tarnowskich Górach. Kto zostanie burmistrzem?

7 i 21 kwietnia 2024 roku w całej Polsce odbędą się wybory samorządowe. W ostatnich dniach w mediach społecznościowych pojawił się wysyp nowych kandydatów na stanowisko prezydenta, burmistrza czy też wójta danej miejscowości.

Dla wielu obecnych włodarzy dużych miast będzie to walka o ostatnią kadencję na fotelu prezydenta miasta. Dotyczy to m.in. prezydenta Katowic Marcina Krupy, prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali, prezydent Piekar Śląskich Sławy Umińskiej-Kajdan czy prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza. Natomiast Tarnowskie Góry od 18 lat mają tego samego włodarza. Jest nim Arkadiusz Czech, który przez cztery kadencje bez problemu pokonywał swoich rywali.

Spis treści

  1. Wybory samorządowe 2024 w Tarnowskich Górach. Kto zostanie burmistrzem?
  2. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Arkadiusz Czech
  3. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Zofia Lesiewicz
  4. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Olek König
  5. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór: Paweł Sienko (znany pod pseudonimem Bożydar Siano)
  6. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Tomasz Olszewski
  7. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Robert Mrozek
  8. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Adrian Wolnik
  9. Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Bartosz Skawiński

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Arkadiusz Czech

Najbardziej oczywistym kandydatem na burmistrza Tarnowskich Gór, jest jego obecny włodarz, czyli Arkadiusz Czech. Tarnowskimi Górami rządzi od 2006 roku, gdy wygrał w wyborach z ówczesnym burmistrzem Kazimierzem Szczerbą. W 2010 roku ponownie pokonał w II turze Kazimierza Szczerbę. Cztery lata później zwyciężył w I turze, pokonując Jarosława Ślepaczuka, Barbarę Dziuk oraz Jana Jerzego Miodka. W 2018 roku ponownie zwyciężył, uzyskując 63% głosów.

Przypomnijmy, że Arkadiusz Czech jest absolwentem II LO im. Stanisława Staszica w Tarnowskich Górach. Ukończył studia magisterskie z zakresu fizyki technicznej na Politechnice Śląskiej w Gliwicach. W 1992 roku objął stanowisko zastępcy dyrektora II LO im. Stanisława Staszica, radnym rady miasta został dwa lata później. W 1998 uzyskał mandat radnego powiatu tarnogórskiego.

Swoją kandydaturę w wyborach samorządowych Arkadiusz Czech potwierdził podczas Rozmowy Dnia w Radiu Piekary. W połowie listopada 2023 roku przekazał, że ma jeszcze parę spraw do dokończenia. Gdyby Arkadiusz Czech wygrał wybory po raz kolejny, to według obecnie obowiązującego prawa byłaby to jego ostatnia kadencja jako burmistrza Tarnowskich Gór.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Zofia Lesiewicz

Zofia Lesiewicz jest nowym nazwiskiem na liście kandydatów na stanowisko burmistrza Tarnowskich Gór. Jest absolwentką II LO im. Stanisława Staszica. Ukończyła pedagogikę na Wyższej Szkole Humanitas w Sosnowcu oraz wiele innych kierunków na studiach podyplomowych. Zofia Lesiewicz pracowała jako referentka obsługi ruchu turystycznego w Zabytkowej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach oraz była wychowawczynią w Przedszkolu nr 5 w Tarnowskich Górach.

Obecnie jest nauczycielką edukacji wczesnoszkolnej w Szkole Podstawowej nr 9 w Tarnowskich Górach oraz przewodniczką w Zabytkowej Kopalni Srebra. Zofia Lesiewicz pełni funkcję przewodniczącej Zarządu Rady Dzielnicy Śródmieście - Centrum.

Jak mówi naszej redakcji od dłuższego czasu zastanawiała się nad wystartowaniem w wyborach. Tarnogórzanka podkreśla, że była to raczej odpowiedź na oczekiwania ludzi.

- Dostrzegam, że ludzie są już zmęczeni i oczekują zmian. Staram się słuchać i reagować, mam swoją wizję zarządzania miastem. Dużo podróżowałam swego czasu, mieszkałam przez kilka lat za granicą, jednak Tarnowskie Góry są tym miejscem, na którym mi bardzo zależy. Wiem, że miasto musi się rozwijać, wiem również, że zmiany należy konsultować z mieszkańcami. Jako jedyni na Górnym Śląsku mamy zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, to niesamowity potencjał, który należy wspierać i wykorzystywać - także na drodze rozwoju. Turystyka również jest swego rodzaju gałęzią przemysłu - mówi redakcji Eska.pl Zofia Lesiewicz.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Olek König

Olek König jest absolwentem II LO im. St. Staszica w Tarnowskich Górach. Ukończył kierunek kulturoznawstwo międzynarodowe na Wydziale Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był współwłaścicielem, znanej kawiarni w Tarnowskich Górach, Gryfnego Kafyja. Olek König jest dyrygentem Parafialnej Kamiliańskiej Orkiestry Dętej przy Parafii MB Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach.

Jak przyznaje naszej redakcji, decyzji à propos swojej kandydatury na burmistrza Tarnowskich Gór jeszcze nie podjął. Choć, jak przyznaje, popiera go część lokalnej społeczności, to posada ta wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Decyzję o jego starcie w wyborach ogłosi w najbliższych dniach.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór: Paweł Sienko (znany pod pseudonimem Bożydar Siano)

Paweł Sienko jest lokalnym społecznikiem i aktywistą. Można było spotkać go m.in. podczas pożegnania byłej posłanki PiS Barbary Dziuk pod jej biurem poselskim. Paweł Sienko udzielał się przy akcji "Tarnogórzanie dla Ukrainy". Pomagał przy zbiórce darów oraz ich rozdzielaniu. Społecznika można także kojarzyć z akcją "ratunku dla Kurnej Chaty". Ściana frontowa tarnogórskiej restauracja zapadła się. Przyczyną było powstanie lei pod budynkiem. Aktywista wraz z innymi społecznikami zamontował licznik, który wskazywał ile dni minęło od zajścia.

Doprowadził do badań archeologicznych na placu synagogi. Paweł Sienko ponadto jest członkiem stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Brał także udział w Strajkach Kobiet.

Paweł Sienko przekazał naszej redakcji swoje stanowisko dotyczące startu w wyborach.

Wraz z przyjaciółmi ze stowarzyszenia Nasz Samorząd rozważamy wystawienie mnie jako kandydata na burmistrza, lecz ostateczne decyzje zapadną oraz zostaną ogłoszone w najbliższych dniach - tłumaczy redakcji Eska.pl Pawel Sienko.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Tomasz Olszewski

Początkowo wiele wskazywało na to, że w wyborach samorządowych na burmistrza Tarnowskich Gór wystartuje Barbara Dziuk. Udało nam się nieoficjalnie dowiedzieć, że tarnogórska posłanka liczy na start w wyborach do Sejmiku Województwa Śląskiego, jednak informacji tej jeszcze nie potwierdziła.

Prawdopodobnym kandydatem na burmistrza z ramienia partii Prawo i Sprawiedliwość będzie Tomasz Olszewski.

Tomasz Olszewski był najmłodszym przewodniczącym rady miejskiej w Tarnowskich Górach, został nim w wieku 27 lat. Jest absolwentem II LO im. Stanisława Staszica. Od 2017 roku Olszewski był zatrudniony w Hucie Cynku Miasteczko Śląskie, Międzygminnym Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach i Zarządzie Transportu Metropolitalnego w Katowicach. Ponadto prowadził także działalność gospodarczą w swojej kancelarii adwokackiej.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Robert Mrozek

Kolejnym potencjalnym kandydatem na burmistrza miasta jest Robert Mrozek. Tarnogórzanin jest radnym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach kadencji 2018-2023. Od lat prowadzi także Tarnogórskie Kino Plenerowe.

Robert Mrozek przynależy do Klubu Inicjatywa Obywatelska. Jest także przewodniczącym Komisji Strategii, Rozwoju, Promocji i Turystyki miasta. Tarnogórzanin jest także pedagogiem i działaczem społecznym.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Adrian Wolnik

Potencjalnym kandydatem na burmistrza Tarnowskich Gór jest Adrian Wolnik. Tarnogórzanin posiada wykształcenie wyższe. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej, gdzie ukończył studia inżynierskie o kierunku Elektrotechnika na Wydziale Elektrycznym. Ponadto ukończył również studia podyplomowe w Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie na kierunku Zarządzanie Przedsiębiorstwem oraz Menadżer Przedsiębiorstwa. Od kilku lat zarządza Centrum Handlowo – Usługowym HALA. Od 2011 roku jest członkiem Rady Dzielnicy, a w latach 2015 -2019 Przewodniczącym Zarządu Dzielnicy Rybna.

Adrian Wolnik w latach 2014-2018 był radnym Rady Miejskiej w Tarnowskich Górach. W obecnej kadencji jest jej przewodniczącym. Należy do klubu radnych Inicjatywa Obywatelska.

Kandydaci na burmistrza Tarnowskich Gór 2024: Bartosz Skawiński

Kolejnym kandydatem na burmistrza jest Bartosz Skawiński. Jest absolwentem I Liceum Ogólnokształcące im. Stefanii Sempołowskiej. Tarnogórzanin ukończył prawo na Uniwersytecie Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie szacowanie nieruchomości na Politechnice Śląskiej w Gliwicach oraz  studia podyplomowe w zakresie Master of Business Administration w Akademii Wyższej Szkoły Bankowej w Dąbrowie Górniczej. 

Bartosz Skawiński w obecnej kadencji jest zastępcą burmistrza ds. gospodarczych.