Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic. Jeden górnik jest poszkodowany

2019-11-28 10:55
Kopalnia Murcki
Autor: Kros D/cc/wikipedia.org Kopalnia Murcki

Dzisiaj nad ranem w należącej do Polskiej Grupy Górniczej kopalni Murcki-Staszic w Katowicach doszło silnego wstrząsu. W jego wyniku ucierpiał jeden z górników. Jak podaje Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, tąpnięcie miało siłę 1x105 Joula. Wstrząs był silnie odczuwalny na powierzchni. Informowali o nim m.in. mieszkańcy Katowic i Siemianowic Śląskich.

Wstrząs w kopalni Murcki-Staszic

Jak przekazał Wyższy Urząd Górniczy w Katowicach, dzisiaj, 28 listopada nad ranem o godzinie 4:50 w kopalni Murcki-Staszic doszło do wstrząsu górniczego. Miał on siłę 1x105 Joula i był mocno odczuwalny na powierzchni. O tąpnięciu informowali mieszkańcy Siemianowic Śląskich, a także Katowic. Zatrzęsło domami w takich dzielnicach jak Piotrowice czy Bażantów.

Wstrząs miał miejsce 900 metrów pod ziemią. Według wstępnych i na razie nieoficjalnych informacji, jeden z górników został ranny i jest obecnie transportowany do szybu.

To kolejny wstrząs w kopalni Murcki-Staszic w tym roku. W lipcu doszło tam do wysokoenergetycznego tąpnięcia. Zginęło wówczas trzech górników, a kilku zostało rannych.

Wstrząsy górnicze mocno odczuwalne na powierzchni to w ostatnim czasie coraz częstsze zjawisko, wynikające z eksploatacji górniczej i naruszeń górotworu. Wstrząsy, choć mocno odczuwalne dla mieszkańców na powierzchni, w większości przypadków nie stanowią zagrożenia dla górników pracujących na dole. Wynika to z tego, że energia cieplna kumuluje się w piaskowcu wysoko w warstwach stropowych.

Wstrząsy w kopalniach. Gdzie występują najczęściej?

Jak podaje Górnośląska Regionalna Sieć Sejsmologiczna, aktualnie na Śląsku najwięcej wstrząsów górniczych jest rejestrowanych wzdłuż tzw. uskoku Kłodnickiego rozciągającego się od Katowic w kierunku Zabrza aż po Knurów. Sporą liczbę wstrząsów odnotowuje się w niecce bytomskiej, w obszarze kopalń rybnickich (rejon Wodzisławia Śląskiego, Rydułtów), a także w obszarze kopalń nadwiślańskich.

Według danych GRSS, najsilniejszy wstrząs związany z wpływem eksploatacji górniczej miał miejsce w roku 1980r – Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów, magnituda wstrząsu M=4,6.

qz-28kN-wJXB-cy8o

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE