Współpraca Śląsk Japonia

i

Autor: Andrzej Grygiel / UMWS

Województwo śląskie chce poszerzyć współpracę z japońską Prefekturą Gifu

Przedstawiciele władz Województwa Śląskiego i japońskiej Prefektury Gifu spotkali się na Śląsku, w celu uzgodnienia szczegółów związanych z rozwojem współpracy i przyjaznych stosunków między regionami

Na Śląsku doszło do spotkania przedstawicieli województwa śląskiego z przedstwicielami japońskiej Prefektury Gifu. Województwo Śląskie reprezentował marszałek Jakub Chełstowski, a stronę japońską Hiroki Saka i Hironori Hori z Wydziału Wymiany Międzynarodowej prefektury Gifu oraz Moto Takagi z Wydziału Promocji Turystyki prefektury Gifu.

Wiele nas łączy i współpraca w zakresie gospodarki, nauki, technologii czy kultury może być korzystna dla obu stron, czego przykładem jest przemysł motoryzacyjny. Doświadczenia takich państw jak Japonia są dla nas niezwykle cenne w kontekście procesu transformacji regionu. Wierzę, że to porozumienie przyczyni się do realizacji konkretnych projektów i wspólnych przedsięwzięć – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Rozwój współpracy pomiędzy woj. śląskim a Prefekturą Gifu

Uczestnicy spotkania rozmawiali o szczegółach porozumienia, nad którym pracują obie strony. Jego celem ma być rozwijanie przyjaznych stosunków pomiędzy mieszkańcami obu regionów oraz szeroko pojęta współpraca w zakresie gospodarki, kultury, sportu czy turystyki.

Dwa lata temu odbyło się nasze pierwsze spotkanie online związane z potencjalną współpracą obu regionów. Cały czas jesteśmy w kontakcie w kwestii ustalenia szczegółów planowanego memorandum i bardzo zależy nam na zacieśnieniu relacji. Śląskie ma ogromny potencjał, nie tylko w kontekście procesu transformacji energetycznej, ale także sporo do zaoferowania w dziedzinie kultury czy turystyki, dlatego ta współpraca ma przed sobą przyszłość – mówił Hiroki Saka.

Prefektura Gifu znajduje się w regionie Chubu, w Japonii. Stolicą jest miasto Gifu. Prefektura leży w środkowej części wyspy Honsiu. Powierzchnia wynosi 10,6 tys. km2, a liczba ludności to niespełna 2 mln mieszkańców. Wśród najważniejszych tematów ewentualnej współpracy znajdują się m.in. transformacja regionu i proces uniezależnienia energetycznego, kultura i sport, a także zbliżające się EXPO 2025 w Osace.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE