Przejazd kolejowy

i

Autor: pixabay Przejazd kolejowy

Warsztaty dla instruktorów nauki jazdy WORD w Sosnowcu. Dotyczyły bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych

2023-05-09 13:41

Ponad 5 tysięcy instruktorów nauki jazdy wzięło do tej pory udział w szkoleniach dotyczących bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych. Ich organizatorem w ramach kampanii społecznej "Bezpieczny przejazd" są PKP Polskie Linie Kolejowe.

W Sosnowcu odbyły się jubileuszowe 60 warsztaty dla instruktorów.

- Przyświeca nam cel lepiej przygotowany instruktor, to lepiej przygotowany przyszły kierowca. Mówimy sobie na tych warsztatach jakich najwięcej błędów popełniają kierowcy podczas pokonywania przejazdów kolejowo-drogowych, ale również mówimy o tym jak zachować się na przykład kiedy tak się stanie, że nieszczęśliwie nasz samochód odmówi posłuszeństwa i znajdujemy się na przykład zamknięci między rogatkami. Mówimy też o tym jak skorzystać z żółtej naklejki - powiedział nam dyrektor Biura Bezpieczeństwa Polskich Linii Kolejowych Włodzimierz Kiełczyński.

Na terenie województwa śląskiego jest 813 przejazdów kolejowo-drogowych i bezpiecznych przejść dla pieszych w poziomie szyn. To ok 7% wszystkich przejazdów w kraju.

W 2022 roku na przejazdach i przejściach w poziomie szyn doszło do 172 wypadków i kolizji, w których zginęły 43 osoby, a 20 zostało ciężko rannych. 99 procent zdarzeń na przejazdach kolejowych wynika z niewłaściwego zachowania kierowców.

Najczęstsze przyczyny tragedii to ignorowanie znaku stop, czerwonych świateł, wjeżdżanie pod opadające rogatki i omijanie slalomem zamkniętych półrogatek.

Od 2018 roku każdy przejazd w Polsce zarządzany przez PKP Polskie Linie Kolejowe jest dodatkowo oznakowany. Od wewnętrznej strony krzyży św.Andrzeja lub na napędach rogatek znajdują się żółte naklejki posiadające trzy istotne informacje: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer telefonu alarmowego 112 i numery awaryjne.

Kiedy skorzystać z Żółtych Naklejek PLK? Jeśli samochód zostanie unieruchomiony między rogatkami w wyniku usterki pojazdu, kiedy już doszło do wypadku i musimy ratować czyjeś życie lub kiedy widzimy na torach przeszkodę, powinniśmy zadzwonić pod numer alarmowy 112. Numer awaryjny wybieramy, jeśli zauważymy usterkę techniczną, np. wyłamaną rogatkę, uszkodzone oznakowanie lub sygnalizator świetlny. Zgłaszając zagrożenie, podajemy indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, umieszczony na żółtej naklejce, co pozwoli na precyzyjną identyfikację lokalizacji i znacznie ułatwi służbom kolejne działania.

Jak się okazuje żółta naklejka na przejazdach kolejowych spełnia swoją rolę i zwiększa bezpieczeństwo. Do tej pory skorzystano z niej 27 tysięcy razy. Prawie 2700 zgłoszeń było na tyle ważnych, że podjęto odpowiednie procedury bezpieczeństwa.

800 przypadków skutkowało całkowitym wstrzymaniem ruchu kolejowego na danym przejeździe.