Wakacje 2020. Grecja uznała lotnisko w Pyrzowicach za zagrożone epidemią. Co z wakacyjnymi lotami ze Śląska?

2020-06-02 12:47 NAU
Wakacje 2020. Grecja uznała lotnisko w Pyrzowicach za zagrożne epidemią. Wakacyjne loty ze Śląska zagrożone
Autor: Katowice Airport Grecja uznała lotnisko Katowice Aiport za położone na obszarze zagrożonym epidemią. Co to oznacza?

Duża liczba zakażeń koronawirusem na Śląsku sprawia, że mieszkańcy województwa śląskiego mogą mieć pewne problemy z planowanie i realizacją wakacyjnych podróży. Właśnie okazało się, że przygotowująca się do otwarcia ruchu dla turystów Grecja uznała lotnisko Katowice Airport za położone na obszarze zagrożonym epidemią. Co to w praktyce oznacza? Szczegóły na slask.eska.pl.

Wakacje 2020 zagrożone? Grecja uznała lotnisko w Katowicach Pyrzowicach za obszar objęty epidemią

Grecja szykuje się na otwarcie ruchu turystycznego dla zagranicznych gości. Nie jest tajemnicą, że grecka gospodarka napędzana jest przez branżę turystyczną, dlatego też Grecy chcą jak najszybciej otworzyć się na turystów. Stworzyli więc specjalny plan odmrożenia turystyki. Zakłada on, że otwieranie się dla turystów będzie postępowało w trzech fazach. Faza I potrwa do 15 czerwca. Jej najważniejsze założenia to:

  • Jedyne lotnisko obsługujące międzynarodowe połączenia to Ateny,
  • Każdy przylatujący musi zrobić test na koronawirusa i spędzić noc we wskazanym hotelu,

Ten plan zakłada, że jeśli turysta będzie miał wynik negatywny (czyli nie ma koronawirusa) to musi spędzić 7 dni w kwarantannie. A jeśli jego wynik jest pozytywny to czeka go 14-dniowa kwarantanna pod nadzorem.

Faza II ma potrwać od 15 do 30 czerwca i tu zaczynają się problemy dla turystów ze Śląska, którzy chcieliby w tym czasie odwiedzić Grecję. Druga faza zakłada, że można już swobodnie podróżować na lotniska w Atenach i Salnikach, a badania na nich odbywają się losowo. Jest jednak ważne zastrzeżenie. Do Grecji można będzie przylecieć tylko z lotnisk uznanych za bezpieczne pod względem epidemicznym. Mamy też lotniska, które Grecja uznała za położone na obszarze epidemii. Takim portem lotniczym jest właśnie lotnisko Katowice Airport w Pyrzowicach. I to jedyne lotnisko w Polsce, które zostało przez Grecję za zagrożone epidemią. Co o to oznacza dla pasażerów? Lecący z lotniska w Pyrzowicach dotrą do Grecji, ale będą ich obowiązywały takie zasady jak w fazie pierwszej, czyli obowiązkowe badania i kwarantanna.

ZOBACZ także: 1000 plus na wakacje. Rząd zmienia zasady. Kiedy dostaniemy bon na wypoczynek w kraju?

Stygmatyzowanie lotniska Katowice Airport nie podoba się mieszkańcom województwa śląskiego.

- No tak. Jak wiadomo, Pyrzowice leżą w samym centrum Śląska, tuż obok kopalni - ironizuje jeden z internautów.

Wakacje 2020. Gdzie możemy polecieć z lotniska w Katowicach?

Czy to oznacza, że mieszkańcy województwa śląskiego będą mieli problemy z wyjazdem na wakacje? Jeśli sytuacja epidemiczna na Śląsku się unormuje to nie powinno być jednak problemów. Zawsze można tez zaplanować wylot na wakacje z innego polskiego lotniska, które nie jest wpisane na listę tych zagrożonych epidemią.

Dodajmy jeszcze, że wszystkie lotniska w Grecji mają zostać otwarte od 1 lipca. Mogą się na nich odbywać losowe badania na obecność wirusa.

Miejsca na spacery bez tłumów w woj. śląskim

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.