W Zabrzu po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono serce pobrane za granicą

i

Autor: Śląskie Centrum Chorób Serca

W Zabrzu po raz pierwszy w Polsce przeszczepiono serce pobrane za granicą

Przeprowadzono pierwszy w Polsce przeszczep serca pobranego za granicą. Transplantacja odbyła się w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. Nowe serce, z Czech, otrzymał 46-letni pan Marcin.

Oto pierwszy w Polsce przeszczep serca pobranego za granicą

To pierwszy przypadek, kiedy zespół transplantacyjny z Polski pojechał po serce do przeszczepu poza granicę kraju. A konkretnie do Czech. - Dzięki pomocy czeskiej policji, organ udało się przetransportować do granicy z Polską a następnie do Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, gdzie zespół docenta Tomasza Hrapkowicza wykonał operację transplantacji serca - informuje, na swojej stronie internetowej, placówka. 

Nowe serce otrzymał natomiast 46-letni pan Marcin z województwa świętokrzyskiego z ciężką niewydolnością serca. 

- Operacja przeszła planowo, bez niespodzianek. W tej chwili pacjent jest pacjentem rehabilitującym, siedzącym, dobrze rokującym na przyszłość - mówi dr hab. n. med. Tomasz Hrapkowicz.

Przypomnijmy, że Śląskie Centrum Chorób Serca jest liderem w dziedzinie transplantologii w kraju. Tylko w ubiegłym roku w zabrzańskiej placówce przeprowadzono ponad 100 transplantacji płuc i serc.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE