Brama odkażająca z Politechniki Śląskiej

i

Autor: Politechnika Śląska Brama odkażająca z Politechniki Śląskiej

W szpitalu powiatowym w Kłobucku zainstalowano drugą w Polsce bramę odkażającą. Pierwsza w połowie kwietnia została zamontowana w Bytomiu

2020-05-03 11:14

Urządzenie stworzyli naukowcy i absolwenci z Politechniki Śląskiej. Dzięki bramie personel medyczny może odkażać kombinezony ochronne, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem. Szczegóły na slask.eska.p.l.

Inicjatywa utworzenia bramy odkażającej należy do dr. inż. Artura Czachora, absolwenta Wydziału Inżynierii Środowiska i Energetyki Politechniki Śląskiej, obecnie współwłaściciela firmy WAAM.

Pomysł zrodził się na skutek obserwacji przedsięwzięć wdrażanych wobec epidemii koronawirusa, podejmowanych przez uczelnie na całym świecie. Inspiracją dla oddolnych działań pracowników i absolwenta Politechniki Śląskiej były przenośne komory do dezynfekcji całego ciała zaprojektowane i przetestowane w Wietnamie.

Głównym problemem, który zespół zidentyfikował jest odkażanie personelu medycznego np. po wyjściu z karetki, kiedy ratownik nie wie, czy miał styczność z osobą zarażoną, czy nie, a musi zachować odpowiednie procedury przy zdejmowaniu kombinezonu ochronnego. Nie jest to łatwe, przetestowaliśmy to sami na sobie w laboratorium podczas testów. Ściągnięcie go w taki sposób, by zminimalizować ryzyko jest bardzo trudne i bywa często przyczyną zakażenia. Dlatego też zdecydowaliśmy się pomóc i podjęliśmy odpowiednie działania – mówi dr inż. Magdalena Bogacka.

Dzięki specjalnym dyszom w urządzeniu można zdezynfekować osobę w pełnym kostiumie, zmniejszając przy tym ryzyko zakażenia i przeniesienia wirusa. Brama jest w pełni automatyczna z pakietem regulacji. Personel medyczny może wybierać czas odkażania oraz ma pełną kontrolę nad monitorowaniem procesu dezynfekcji za pomocą świetlnych elementów informacyjnych. Osoba, która będzie odkażana, będzie otrzymywać informację, co ma robić: czy ma podnieść ręce, obrócić się itp., tak aby dezynfekcji uległ cały kombinezon.

Według danych przedstawianych przez Politechnikę Śląską w ciągu minuty brama usuwa ponad 90 % bakterii i wirusów z różnych powierzchni.

COŚ DOBREGO #016
Sonda
Powiedz nam, na co czekasz z niecierpliwością: