Magurzanie

i

Autor: Marek Drabek

W świąteczny klimat wprowadzą "Magurzanie" z Łodygowic. W Wigilię ich występ zobaczą widzowie z całej Polski

2022-12-24 8:00

Zespół Regionalny Magurzanie to jeden z najbardziej znanych przedstawicieli folkloru beskidzkiego. Działająca od 38 lat grupa występowała na scenie całego kraju, kultywując unikalne tradycje Żywiecczyzny. W tym roku fanów "Magurzan" czekają dwie świąteczne niespodzianki. W Wigilię rano kolędnicy z zespołu zaprezentują się w programie "Dzień Dobry TVN", a o godzinie 16:50 zostanie wyemitowane "Wielkie Kolędowanie z Polsatem 2022", w którym wystąpi należąca do zespołu Grupa Śpiewacza "Magurzanki' z kapelą.

Magurzanie od lat 38 kultywuje beskidzkie tradycje

Zespół Regionalny "Magurzanie" działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łodygowicach. Założony został przez Krystynę Mikociak w 1984 roku, a obecnie prowadzony jest przez jej córkę Elżbietę Konior, która jest zarówno kierownikiem jak i choreografem.

W skład zespołu wchodzi około 50 nastoletnich i dorosłych tancerzy, wokalistów i muzyków. Dziecięca sekcja "Magurzan" liczy 50 osób.  W ramach zespołu prężnie rozwija się także grupa śpiewacza "Magurzanki" zainicjowana 20 lat temu przez Edytę Golec oraz dwie kapele. Jak mówi nam Sabina Słowiak przewodnicząca samorządu "Magurzan", zespół łączy całe pokolenia regionalnych muzyków i miłośników żywieckiego folkloru.

Wielu naszych dawnych członków ma już dzieci, a nawet wnuki. Pomimo tego okazjonalnie włączają się oni w działania zespołu i występują razem z nim. Dzięki temu "Magurzanie" stali się wielką, wielopokoleniową rodziną, której misją jest aktywne działanie na polu kultury ludowej, przede wszystkim swojej małej ojczyzny, czyli północno-zachodniej części Żywiecczyzny.

Repertuar zespołu obejmuje wiele tańców z różnych regionów Polski, jednak "Magurzanie" kładą największy nacisk na przedstawianiu tradycji wywodzących się z Żywiecczyzny. Podczas swoich występów muzycy prezentują m.in. tańce i pieśni pasterskie górali żywieckich w strojach pasterskich, wiązankę tańców górali żywieckich w strojach uroczystych czy tańce mieszczan żywieckich w odświętnych strojach mieszkańców. Zespół posiada też liczne programy obrzędowe i inscenizacje, np. kolędnicze, zaduszkowe, wielkopostne i weselne

W trakcie swojej działalności zespół był wielokrotnie nagradzany na ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. Do najważniejszych osiągnięć Magurzan należą:

  • Nagroda im. Oskara Kolberga „Za wyjątkowe zasługi dla kultury ludowej” (2016)
  • Nagroda Główna na Ogólnopolskim Konkursie Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie (2016)
  • Złota Ciupaga na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem (2017)
  • Złote Żywieckie Serce na Festiwalu Folkloru Górali Polskich w Żywcu (2017)

W swoim dorobku artystycznym "Magurzanie" mają również 4 płyty, w których pojawia się również repertuar charakterystyczny dla gminy Łodygowice. Zespół na rynku wydawniczym zadebiutował w 2012 roku, nagrywając zbiór pastorałek "Łod Gwiozdecki Do Sopecki". W 2017 roku miała premierę płyta "Czuwanie z Pieśnią", a rok później wydano dwupłytowy album z pieśniami Beskidu Żywieckiego pt. "Na Kozdo i Łod Świynta"

Członkowie "Magurzan" zaprezentują się widzom w całym kraju

Tegoroczne Boże Narodzenie jest bez wątpienia wyjątkowe dla wszystkich członków i miłośników zespołu. Kilku "Magurzan" wzięło udział w nagraniach do programu "Dzień Dobry TVN", pokazując góralskie tradycje kolędnicze charakterystyczne dla Żywiecczyzny. Występ muzyków z Beskidów będzie można zobaczyć 24 grudnia o godzinie 8:00 i 9:00.

Folklor z Żywiecczyzny zagości też na odbiornikach widzów z całego kraju w wigilijne popołudnie. O godzinie 16:50 rozpocznie się "Wielkie Kolędowanie z Polsatem". Obok największych gwiazd polskiej estrady wystąpi Grupa Śpiewacza "Magurzanki" wraz z kapelą. Obecność przed telewizorami obowiązkowa dla wszystkich miłośników beskidzkiego folkloru.

"Magurzan" będzie też można usłyszeć na żywo

Jeżeli ktoś nie miał okazji zobaczyć popisów członków "Magurzan" w telewizji, to nic straconego! Każdego roku dziecięce i dorosłe grupy kolędnicze prezentują tradycyjne dla Beskidu Żywieckiego formy kolędowania.

Kolędujemy zawsze w towarzystwie żywej muzyki. Są to zarówno instrumenty smyczkowe, często towarzyszy nam również heligonka, więc gdy odwiedzamy domy, słychać nas już z daleka. Ta żywiołowa muzyka towarzyszy nam też podczas koncertów i występów w kościołach.

- mówi kierowniczka zespołu, Elżbieta Konior. Jak dodaje, "Magurzanie" kultywują również tradycję kolędowania "domowego". W trakcie swoich wizyt, zawsze towarzyszą im stroje ludowe. "W okresie kolędy praktycznie się z nimi nie rozstajemy" - dodaje z uśmiechem Konior.

 Każdego roku "Magurzanie" odwiedzają kościoły na terenie całego powiatu żywieckiego. Podczas takich koncertów występują kolędnicy z gwiazdą i szopką, którzy pozdrawiają zgromadzonych. "Magurzanie" występują również w Żywieckich Godach, a grupy śpiewacze uczestniczą w konkursach kolędniczych. Plan świątecznych występów zespołu można znaleźć na jego Facebooku.

Źródło: W świąteczny klimat wprowadzą "Magurzanie" z Łodygowic. W Wigilię ich występ zobaczą widzowie z całej Polski