W Sosnowcu plombują grzejniki w szkole, żeby oszczędzać na ogrzewaniu. Efekt odwrotny

2022-12-02 15:12
Oszczędzanie na ogrzewaniu w Sosnowcu
Autor: ESKA Na kaloryferach pojawiły się plomby

Ceny energii drastycznie rosną. Szkoła w Sosnowcu ma pomysł, jak oszczędzać na ogrzewaniu zimą. W klasach montowane są zabezpieczenia, które uniemożliwiają kręcenie kurkiem grzejników. Ale efekt jest odwrotny do zamierzonego. W szkole jest tak ciepło, że trzeba otwierać okna.

Oszczędzanie na ogrzewaniu w szkołach

Ceny energii idą gwałtownie w górę. Cierpią na tym indywidualni odbiorcy, ale i gminy. Oszczędzanie na ogrzewaniu wydaje się być jedyną metodą na to, aby rachunki za energię nie zrujnowały budżetów gmin. Nic dziwnego, że samorządy i poszczególne instytucje wdrażają plany oszczędnościowe. 

W Sosnowcu wymyślono, żeby na kaloryfery założyć plomby, które uniemożliwiają kręcenie zaworami termostatycznymi. W zamierzeniu, ma to ograniczyć zużycie energii. Tyle, że na razie efekt jest odmienny od zamierzonego. Tak się stało w Liceum Ogólnokształcące im. Plater w Sosnowcu, w którym zamontowano ograniczniki na zaworach kaloryferów.

- W klasie jest tak gorąco, że trzeba otwierać okno. Niestety nie da się przykręcić kaloryfera - mówią uczniowie.

Budynek liceum przeszedł niedawno kompleksową termomodernizację. Zamontowano nowe szczelne okna i całość docieplono. Za oknami temperatura utrzymuje się na poziomie 0 - 4 st. C. A tymczasem zawory na grzejnikach ustawione są na tęgie mrozy.

- Odczuwanie ciepła jest indywidualną kwestią. Może, jak przyjdzie prawdziwa zima, temperatura będzie odpowiednia. Ale na razie, jeśli cała klasa mówi, że jest za gorąco i za duszno, to chyba powinien być sposób na zakręcenie grzejnika - mówi inny uczeń.

Zapytaliśmy w Urzędzie Miasta w Sosnowcu, czy plombowanie kaloryferów do nowy pomysł dla całej sieci szkół w mieście. Okazuje się jednak, że najprawdopodobniej jest to jednostkowy pomysł dyrekcji liceum. "Mamy nowoczesny system centralnego sterowania ogrzewaniem" - informuje Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu.

Jaka temperatura w klasie jest dopuszczalna?

Kwestię temperatury w szkole reguluje rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. 

"W pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, zapewnia się temperaturę co najmniej 18 stopni Celsjusza" - taki zapis jest obowiązujący.

Ustawa z tego roku daje na dodatek dyrektorowi możliwość podjęcia decyzji o wprowadzeniu zdalnej nauki w przypadku, gdy temperatura jest zbyt niska.

Ustawa przewiduje cztery sytuacje, w których dyrektor może podjąć decyzje o zdalnej nauce. Chodzi o:

  1. sytuację epidemiologiczną,
  2. imprezy ogólnopolskie i międzynarodowe,
  3. za niską temperaturę w klasach i na zewnątrz,
  4. inne nadzwyczajne zdarzenia zagrażające bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Ministerstwo Edukacji podkreśla, że przepisy pozwalają na zamknięcie szkół jedynie w czasie zdarzeń losowych takich jak awaria pieca, czy zalanie szkoły.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE