Rybnik

i

Autor: Rybnik.eu - Miasto Rybnik / Facebook

W Rybniku powstanie 40 mieszkań dla uchodźców z Ukrainy. Wszystko dzięki dotacji unijnej

Wyremontują mieszkania dla Ukraińców. Aż 3,9 mln zł z funduszy unijnych trafi do Rybnika. Środki w całości pokryją koszty adaptacji pustostanów na mieszkania socjalne. Początkowo będą służyć uchodźcom z Ukrainy, a później zasilą miejskie zasoby komunalne.

Władze Rybnika wygrały w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Tym samym do miasta trafiło 3,9 mln zł z funduszy unijnych.

Rybnik nie dołoży ani złotówki do remontu pustostanów

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na remont 40 pustostanów. Dotacja ta pokryje w całości koszty adaptacji kwater. Co oznacza, że miasto nie dołoży ani złotówki do rewitalizacji mieszkań.

W warunkach zapisano, że do konkursu marszałkowskiego kwalifikują się tylko mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. ­

- Aktualnie nie ma konkursu, w którym Miasto Rybnik mogłoby ubiegać się o dofinansowanie remontu mieszkań na potrzeby rybniczanek i rybniczan - dodaje miasto Rybnik.

Mieszkania zasilą zasoby komunalne Rybnika

Co jednak wcale nie oznacza, że z wyremontowanych pustostanów nie skorzystają mieszkańcy. Głównym celem projektu jest bowiem zwiększenie ilości tanich mieszkań w Rybniku.

Początkowo lokale zostaną przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy. Stosunkowo tanie w utrzymaniu, mają ułatwić Ukraińcom proces usamodzielnienia się w Polsce. W dalszej perpektywie, kwatery zostaną przeznaczone na mieszkania socjalne dla rybniczan.

Wszystkie pustostany zostaną wyremontowane jeszcze w tym roku. Wkrótce rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosi przetarg nieograniczony dla wykonawców.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE