Rybnik

i

Autor: Rybnik.eu - Miasto Rybnik / Facebook

W Rybniku powstanie 40 mieszkań dla uchodźców z Ukrainy. Wszystko dzięki dotacji unijnej

Wyremontują mieszkania dla Ukraińców. Aż 3,9 mln zł z funduszy unijnych trafi do Rybnika. Środki w całości pokryją koszty adaptacji pustostanów na mieszkania socjalne. Początkowo będą służyć uchodźcom z Ukrainy, a później zasilą miejskie zasoby komunalne.

Władze Rybnika wygrały w konkursie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Tym samym do miasta trafiło 3,9 mln zł z funduszy unijnych.

Rybnik nie dołoży ani złotówki do remontu pustostanów

Dofinansowanie zostanie przeznaczone na remont 40 pustostanów. Dotacja ta pokryje w całości koszty adaptacji kwater. Co oznacza, że miasto nie dołoży ani złotówki do rewitalizacji mieszkań.

W warunkach zapisano, że do konkursu marszałkowskiego kwalifikują się tylko mieszkania dla uchodźców wojennych z Ukrainy. ­

- Aktualnie nie ma konkursu, w którym Miasto Rybnik mogłoby ubiegać się o dofinansowanie remontu mieszkań na potrzeby rybniczanek i rybniczan - dodaje miasto Rybnik.

Mieszkania zasilą zasoby komunalne Rybnika

Co jednak wcale nie oznacza, że z wyremontowanych pustostanów nie skorzystają mieszkańcy. Głównym celem projektu jest bowiem zwiększenie ilości tanich mieszkań w Rybniku.

Początkowo lokale zostaną przeznaczone dla uchodźców z Ukrainy. Stosunkowo tanie w utrzymaniu, mają ułatwić Ukraińcom proces usamodzielnienia się w Polsce. W dalszej perpektywie, kwatery zostaną przeznaczone na mieszkania socjalne dla rybniczan.

Wszystkie pustostany zostaną wyremontowane jeszcze w tym roku. Wkrótce rybnicki Zakład Gospodarki Mieszkaniowej ogłosi przetarg nieograniczony dla wykonawców.