Karmnik dla ptaków

i

Autor: pixabay Karmnik dla ptaków

W Mysłowicach powstają ptasie stołówki. Rusza akcja wieszania karmników dla ptaków

2022-12-02 13:08

Stowarzyszenie Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice zachęca mieszkańców do wieszania na drzewach karmników i zakładania ptasich stołówek. Takie właśnie miejsca mają pomóc ptakom przetrwać zimę.

5 grudnia rusza IV edycja projektu „Ptasie Stołówki”.

W akcji mogą wziąć udział placówki oświatowe oraz osoby indywidualne. Projekt przewiduje utworzenie miejsc, w których dzięki zaangażowaniu mieszkańców, najpierw umieszczone zostaną karmniki, a następnie zakładający stołówkę będą dbać o uzupełnianie w nich pokarmu i utrzymanie w czystości przesyłając fotorelacje na adres organizatora.

Najważniejsze jest to, by ptasie stołówki nie tylko zakładać, ale też dbać o nie przez całą zimę.

- Późna jesień to najlepszy moment na rozpoczęcie dokarmiania ptaków. Na początku wykładamy niewielkie ilości pożywienia, ponieważ przed nadejściem mrozu z opadami śniegu, ptaki często są w stanie same znaleźć wystarczająco dużo odpowiedniego pokarmu naturalnego. Późnojesienne dokarmianie ma na celu przede wszystkim zaznajomienie ptaków z miejscem, gdzie będą mogły liczyć na pomoc w trudniejszym dla nich okresie zimowym. Ptaki są ważnym elementem łańcucha ekosystemu, pomagają walczyć z owadami i szkodnikami, a miasta byłyby bez nich ponure i smutne. Można powiedzieć, że ptaki są potrzebne ludziom, jak i ludzie ptakom - powiedział nam Piotr Olszowski, prezes Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych Nasze Mysłowice.

Do tej pory w akcję zakładania ptasich stołówek zaangażowała się większość placówek oświatowych w Mysłowicach.

Akcja wieszania domków dla ptaków potrwa do końca marca.