W Katowicach powstanie nowy park. Będzie tu wieża widokowa, miejsce do grillowania i... pomosty

2021-03-04 12:53
W Katowicach powstanie nowy park. Będzie tu wieża widokowa, miejsce do grillowania i... pomosty
Autor: Dariusz Brombosz Park powstanie w Katowicach w rejonie ulic Leopolda, Wiertniczej i Le Ronda

Strefy aktywności, miejsca do grillowania, a także drewniana wieża widokowa oraz pomosty. Tak ma wyglądać nowy park, który powstanie w Katowicach w rejonie ulic Leopolda, Wiertniczej i Le Ronda. Władze miasta chcą, żeby było to atrakcyjne miejsce rekreacji dla mieszkańców. Koszt inwestycji to około 7 milionów złotych.

Raport z Anteny 04.03

W Katowicach powstanie nowy park

Władze Katowic przedstawiły koncepcję, na podstawie której będzie można zrealizować inwestycję przy ulicach Leopolda, Le Ronda i Wiertniczej. Ma tam powstać park, w którym znajdą się: strefy aktywności, miejsca do grillowania, a także drewniana wieża widokowa oraz pomosty. Na realizację inwestycji pozwala przyjęty w tym miesiącu nowy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

- Dzięki budowie nowego parku w Katowicach zwiększy się obszar zieleni urządzonej, o bardzo dobrej dostępności, przeznaczonej w szczególności dla katowiczan. Przyjęty miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyczyni się dodatkowo do ochrony zbiornika wodnego, umożliwiając jednocześnie jego wykorzystanie w przyszłości, jako zbiornika retencyjnego – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Katowice budują nowy park. Posłuchaj o szczegółach

Władze miasta zapewniają, że przedstawiona koncepcja zakłada jak najmniejszą ingerencję w środowisko naturalne i występujące siedliska poprzez połączenie ukształtowanego już krajobrazu z nowo wprowadzonymi elementami zagospodarowania parku. Jego całkowita powierzchnia to 7 hektarów.

- Projektowane ścieżki poprowadzone będą po śladzie istniejących przedeptów i wykonane zostaną z materiałów przepuszczalnych. W planach jest także mała architektura wykonana z naturalnych elementów, jak kamień czy drewno. Koncepcja zakłada stworzenie punktu widokowego wykorzystującego naturalne ukształtowanie terenu, a także dostosowanego dla osób niepełnosprawnych - zapewnia katowicki magistrat.

O tym, jak powinien wyglądać park zadecydowali mieszkańcy w ramach konsultacji społecznych. Przeprowadzono je na przełomie kwietnia i maja ubiegłego roku, udział w badaniu wzięło 1487 osób. Większość wskazywała ten teren jako miejsce spacerów z rodziną, relaksu i aktywności fizycznych na świeżym powietrzu. Na pytanie dotyczące funkcji użytkowych, jakie powinien spełniać park w przyszłości, zdecydowana większość, czyli 87 proc. wskazuje, że to funkcja wypoczynkowo – rekreacyjna jest najistotniejsza. Połowa pytanych za równie ważną funkcję uznaje ekologiczną i ochronną dla przyrody i środowiska. Trzecią najczęściej wybieraną przez mieszkańców funkcją jest funkcja sportowa (35,8 proc.), a na czwartej i piątej pozycji uplasowała się kolejno rola estetyczna i dekoracyjna (30,4 proc.) oraz funkcja zdrowotna (28,2 proc.) Mieszkańcy wskazywali, że w parku powinny się znaleźć: alejki parkowe (79,6 proc. wskazań) oraz elementy małej architektury, typu ławki, kosze na śmieci (70,5 proc.), a także oświetlenie (55,1, proc. wskazań).

- Wzdłuż głównych ciągów zostaną umieszczone strefy aktywności: plac zabaw, ścieżka sensoryczna, strefa aktywności ruchowej, „zielony labirynt”, miejsca do grillowania z koszami na odpady ciepłe, a także drewniana wieża widokowa oraz pomosty. W planach jest także wybudowanie toalety bezobsługowej z trejażami z roślinnością pienną tak, aby obiekt był wkomponowany w otaczającą zieleń – mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

W nowym parku ma się pojawić plac zabaw, który wyposażany zostanie w dużą piaskownicę z wiatą, mini ściankę wspinaczkową, drewniany tor przeszkód i huśtawki. Znajdą się tam również elementy edukacyjne w formie ścieżki sensorycznej oraz tunel z wierzby. Cały plac zabaw ma mieć naturalne podłoże w formie kory. Jako oświetlenie parku planuje się wykorzystanie energooszczędnych lamp LEDowych z czujnikami ruchu.

Koncepcja zakłada uporządkowanie i pozostawienie na części obszaru naturalnych grup samosiewów, np. zagajnika brzozowego przy zbiorniku w centrum parku i zadrzewień na skarpie w jego zachodniej części, jako naturalnego ekranu. W planach jest również założenie łąk kwietnych dostosowanych do istniejącego tam siedliska, wzbogaconych o byliny i trawy ozdobne, które będą wpisywać się w naturalne ukształtowanie terenu. Posadzone zostaną także nowe drzewa, wśród których pojawią się m.in. brzoza brodawkowata, topola biała, czereśnia, jarzęby, a dodatkowo jako pojedyncze drzewa – buk czerwony i wierzba płacząca.

Projektant, firma LS PROJEKT PRACOWNIA ARCHITEKTONICZNA, ma czas do lipca na przygotowanie szczegółowej dokumentacji projektowej na wykonanie parku.

Koszt całej inwestycji to około 7 mln złotych.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE