Autonomiczny minibus firmy Blees BB-1 będzie testowany w Katowicach

i

Autor: K. Kalkowski (Katowice - oficjalny profil miasta)

Katowice

W Katowicach pasażerów będzie woził autobus... bez kierowcy. I do tego będzie darmowy!

Po pół roku przerwy do Katowic wrócił autonomiczny minibus. Charakterystyczny, zielony pojazd Blees BB-1 będzie ponownie testowany na Muchowcu. I znów jeździć będzie bez kierowcy - za to z pasażerami na pokładzie!

Katowice inwestują w przyszłość i testują autobus bez kierowcy

Po raz pierwszy Blees BB-1 przyjechał do Katowic w październiku 2023 roku. Autonomiczny pojazd to dzieło gliwickiego start-upu Blees, a stolica województwa śląskiego była pierwszym miastem w Polsce, w którym go testowano. Charakterystyczny, zielony busik przez kilka jesiennych dni jeździł na 2-kilometrowej trasie w Dolinie Trzech Stawów.

Już wtedy katowicki magistrat zapowiadał, że jeśli testy wypadną pozytywnie, to wiosną autonomiczny minibus wróci na Muchowiec i zacznie wozić ze sobą pasażerów. Ten moment właśnie nadszedł.

Niedawno w Katowicach testowano również autobus wodorowy: 

Katowice testują autobus bez kierowcy. Trasa i harmonogram

22 kwietnia pojazd Blees BB-1 wróci do Katowic. Pierwsze cztery dni zajmą przejazdy techniczne. Od 26 kwietnia każdy chętny będzie mógł się przekonać na własnej skórze, jak działa autonomiczny minibus.

Kursy będą realizowane w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Ze względów na komfort okolicznych mieszkańców wyłączone z testów są długie weekendy. Z przejazdu każdy może skorzystać bezpłatnie.

Szczegółowy harmonogram przejazdów autonomicznego minibusa Blees BB-1 w Katowicach:

  • 22-25 kwietnia – przejazdy techniczne bez pasażerów
  • 26 kwietnia, 6-29 maja, 3-4 czerwca - przejazdy z udziałem pasażerów

Trasa przejazdu rozpocznie się na parkingu od strony ul. Francuskiej i skończy przy plaży. Kursy będą realizowane w dwóch kierunkach, podzielonych na przystanki.

Co ważne, przez cztery tygodnie testów na Muchowcu obowiązywać będzie ustalona tymczasowa organizacja ruchu. Środkowy pas drogi zostanie wydzielony dla minibusa, a boczne pasy rolkostrad będą przeznaczone dla rolkarzy i rowerzystów.

Jak podkreśla urząd miasta, pojazd pojawi się w Dolinie Trzech Stawów tylko na czas testów. Na razie nie ma takich planów, by autonomiczny minibus kursował na podanej trasie na stałe.

Autonomiczne pojazdy są odpowiedzią na bolączki osób z niepełnosprawnościami? 

Pojazd Blees BB-1 posiada napęd elektryczny. Może przewieźć 15 osób. Jeśli chodzi o prędkość maksymalną to wynosi ona 25 km/h. Wyposażony jest w system, który umożliwia mu samodzielną jazdę i obsługę zaprogramowanych tras.

Jak tłumaczy urząd miasta, drugi etap testów ma pomóc w ocenie możliwości wykorzystania autonomicznego pojazdu na potrzeby osób z ograniczoną mobilnością. Docelowo takie pojazdy będą obsługiwać kursy na trasach dojazdowych do centrów przesiadkowych, a także w miejscach, gdzie tradycyjny transport ma ograniczone możliwości. Chodzi m.in. o cmentarze, tereny rekreacyjne, kompleksy szpitalne czy uniwersyteckie kampusy.

Główny cel pilotażu to właśnie udostępnienie możliwości przejazdu autonomicznym minibusem pasażerom z ograniczoną mobilnością. Dzięki współpracy z PKM i Miastem Katowice, podczas kursów będziemy mieć szansę przekonać się na ile zastosowane przez nas rozwiązania odpowiadają na potrzeby osób z niepełnosprawnością i seniorów. Tacy pasażerowie będą mieli też pierwszeństwo w wejściu do pojazdu podczas testów – mówi Martyna Wiśniowska, CEO Blees.