Blisko pół tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Strażacy natleniają wodę na kilku odcinkach

i

Autor: Ministerstwo Klimatu Blisko pół tony śniętych ryb w Kanale Gliwickim. Strażacy natleniają wodę na kilku odcinkach

Katastrofa ekologiczna

W Kanale Gliwickim wykryto "złote algi". Powołano Zespół Zarządzania Kryzysowego

Jeszcze w sobotę Ministerstwo Klimatu i Środowiska przekonywało, że w Kanale Gliwickim nie ma "złotych alg", a powodem śnięcia ryb był gwałtowny spadek tlenu w wodzie. Dziś już wiadomo, że winę za katastrofę ponosi toksyczny rozkwit. W dwóch miejscach Kanału Gliwickiego wykryto obecność komórek inwazyjnego glonu.

W Kanale Gliwickim wykryto "złote algi"

10 czerwca z Kanału Gliwickiego wyłowiono ponad 450 kilogramów śniętych ryb. W komunikacie Ministerstwa Klimatu i Środowiska napisano, że przyczyną sytuacji był gwałtowny spadek zawartości tlenu w wodzie. Wówczas obecność "złotych alg" wykluczono. Śnięte ryby zostały zabezpieczone, a pracownicy GIOŚ pobrali próbki do badań.

Dwa dni później było już wiadomo, że w dwóch miejscach Kanału Gliwickiego pojawiły się "złote algi". Ich obecność wykryto pod mostem przy śluzie Nowa Wieś i w pobliżu mostu przy ul. Przyjaźni. Ponadto toksyczny rozkwit potwierdzono w Kanale Kędzierzyńskim, przed wlotem do Kanału Gliwickiego. Liczba wykrytych komórek inwazyjnego glonu na litr waha się od 8 tysięcy do aż 51 mln. 

Przy czym Ministerstwo Klimatu i Środowiska uspokaja, że ilość komórek glonu jest w tym roku "nawet kilkunastokrotnie niższa niż w roku ubiegłym". I przypomina, że latem 2022 roku liczebność komórek "złotych alg" w wodach Kanału Gliwickiego dochodziła nawet do 600 mln komórek/litr.

Minister Moskwa powołała Zespół Zarządzania Kryzysowego. Wydano rekomendacje ws. walki z rozkwitem "złotych alg"

Co doprowadziło do pojawienia się "złotych alg" w Kanale Gliwickim? Resort przypuszcza, że glony dostały się do niego wraz z nurtem wody z Kanały Kędzierzyńskiego.

Służby w dalszym ciągu prowadzą badania wody. Wyniki będą znane w ciągu kilku kolejnych dni. Najnowsze wykazują lokalnie spadek stężenia tlenu w wodzie do poziomu 28 proc. W dalszym ciągu trwa akcja napowietrzania Kanału Gliwickiego, nadzorowana przez wojewodę opolskiego. 

Równocześnie minister klimatu i środowiska Anna Moskwa powołała Zespół Zarządzania Kryzysowego, który wydał rekomendację działań zaradczych. Mają one na celu ograniczenie rozwoju "złotej algi" i zmniejszenie ryzyka toksycznego zakwitu.

Rekomendowane działania zaradcze to m.in.:

  • tymczasowe odcięcie starorzeczy Odry,
  • zastosowanie naturalnych barier ochronnych w zbiornikach wodnych w celu powstrzymania rozwoju „złotej algi”,
  • systemowe zarządzanie zrzutami ścieków przemysłowych i bytowych w zależności od wyników parametrów wody, w tym zasolenia oraz zawartości biogenów pochodzących ze ścieków komunalnych,
  • utrzymanie maksymalnych możliwości retencyjnych w dorzeczu Odry,
  • dodatkowo zaleca się natlenianie wody przy spadku stężenia tlenu do wartości granicznych oraz ścisły nadzór nad zrzutami burzowymi w przypadku ulewnych opadów deszczu.