Część przedmiotów przygotowanych na kiermasz świąteczny

i

Autor: Katarzyna Ziółkowska-Dąbek Część przedmiotów przygotowanych na kiermasz świąteczny

W Jaworznie powstanie Jadłodzielnia. Będzie zbiórka pieniędzy na ten cel podczas koncertu i kiermaszu świątecznego

2021-12-13 13:44

Około 5 tysięcy złotych potrzeba, by w Jaworznie powstała Jadłodzielnia. Osoby związane z Klubem To i Owo chcą, by w mieście powstało miejsce gdzie mieszkańcy będą mogli dzielić się nadmiarowym jedzeniem.

Według danych Programu Racjonalizacji i Ograniczenia Marnotrawstwa Żywności w Polsce co sekundę w koszu lądują średnio 92 kilogramy żywności. Odpowiednikiem tego są 184 bochenki chleba.

Dlatego w Jaworznie pojawił się pomysł utworzenia Jadłodzielni. Ma ona powstać przy Spółdzielni Mieszkaniowej Górnik. Na przygotowanie pomieszczenia, lodówki i półek potrzeba ok 5 tysięcy złotych.

- Jadłodzielnia to takie miejsce, gdzie każdy mieszkaniec będzie mógł przekazać nadwyżkę żywności, która powstała w jego domu, a jednocześnie każda osoba będzie mogła się nimi poczęstować i dzięki temu dzielimy się dobrem i zapobiegamy marnowaniu jedzenia. To jest takie miejsce, gdzie jest lodówka i ona jest przeznaczona na rzeczy, które potrzebują schłodzenia. Obok natomiast są półki z jedzeniem, gdzie można przynosić makaron, mąkę, jakieś pieczywo. Takie produkty po prostu suche - powiedziała nam Edyta Lesiak z Klubu To i Owo.

Powstanie Jadłodzielni można wesprzeć 17 grudnia o godzinie 18.00 w Młodzieżowym Domu Kultury na osiedlu Stałym podczas koncertu pod hasłem "Nie zamykajcie proszę drzwi". Będzie on połączony z kiermaszem świątecznym.

18 grudnia od godziny 16.00 do 20.00 w Galerii Handlowej Galena prowadzona będzie zbiórka do puszek.

Pieniądze można też wpłacać w jaworznickim Klubie To i Owo oraz na specjalnie utworzonej zrzutce.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE