W Imielinie przez dwa tygodnie stały Mobilne Płuca

2022-01-24 17:25
Mobilne płuca w Imielinie
Autor: Natalia Czarnuch

Mobilne płuca stały na imielińskim rynku przez dwa tygodnie - ich aktualny kolor ma uświadomić mieszkańców, jak ich narządy oddechowe mogą wyglądać po sezonie grzewczym.

W Imielinie zakończyła się ekologiczna akcja "Mobilne Płuca", którą zorganizowało stowarzyszenie Zielony Imielin. Inicjatywa miała na celu ukazanie mieszkańcom jak wielkim problemem jest smog i jak ich narządy oddechowe mogą wyglądać po sezonie grzewczym. Płuca poprzez włókninę techniczną zaciągały powietrze i zatrzymywały wszystkie substancje smoliste, przez co zmieniły kolor z białego na szary.

Uważam, że akcja była bardzo udana. Jeżeli chodzi o to jak te płuca wyglądają po dwóch tygodniach - one są ciemne, ale nie są czarne. Z jednej strony wiemy, że jest jeszcze sporo do zrobienia w mieście, a z drugiej strony czujemy ulgę, że nie jest tak źle, jak mogło być - mówi Alicja Zdzichiewicz, ze stowarzyszenia Zielony Imielin.

Kampania miała również między innymi zachęcić mieszkańców do jak najszybszej wymiany tak zwanych "kopciuchów", czyli kotłów o najwyższej emisji zanieczyszczeń. Akcja realizowana jest, także w innych miastach - teraz płuca z Imielina wyruszą do Pyskowic.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE