W Gliwicach działa pierwsza w Polsce poradnia onkologiczna dla młodych dorosłych

i

Autor: Tomasz Narodowski / NIO Gliwice

W Gliwicach działa pierwsza w Polsce poradnia onkologiczna dla młodych dorosłych

Otwarto pierwszą w naszym kraju poradnię onkologiczną dla młodych dorosłych. Znajduje się ona w Narodowym Instytucie Onkologii w Gliwicach.

W Gliwicach powstała poradnia onkologiczna dla młodych dorosłych

Z gliwickiej poradni mogą korzystać pacjenci w wieku 18-39 lat, którzy zachorowali na nowotwór złośliwy jeszcze przed ukończeniem osiemnastego roku życia.

Została ona uruchomiona we współpracy z Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej dla województwa śląskiego. 

Do poradni pacjenci są kierowani głównie przez swoich lekarzy prowadzących z oddziałów onkologii i hematologii dziecięcej. Sami jednak mogą także zapisać się na wizytę. Termin należy uzgodnić telefonicznie (784-981-893) od poniedziałku do piątku w godz. 8-14:30. 

Jeśli natomiast pacjent jest "przekazywany" przez ośrodek pediatryczny, konieczne jest ustalenie pierwszej wizyty, co najmniej miesiąc przed ukończeniem przez pacjenta 18. roku życia. 

Poradnia w Gliwicach powstała po to, aby ułatwić dostęp do opieki onkologicznej pacjentom, którzy przed ukończeniem osiemnastego roku życia byli diagnozowani i leczeni w dziecięcych oddziałach onkologicznych i hematologicznych, ale jako dorośli nie mogą już pozostawać pod ich opieką. Ponadto nie zawsze płynnie są oni przekazywani do ośrodków onkologicznych dla dorosłych. Teraz to się zmieni. 

- W poradni onkologicznej dla młodych dorosłych odbywają się wizyty kontrolne, których celem jest monitorowanie stanu zdrowia, m.in. późnych powikłań zastosowanego leczenia onkologicznego, a także profilaktyka nowotworowa. Zajmuje się tym zespół, w którego skład wchodzą: onkolodzy kliniczni i radioterapeuci, hematolodzy, endokrynolodzy, kardiolodzy, neurolog, ginekolog, laryngolog, okulista, neurologopeda i psycholog 

– wyjaśnia lek. med. Katarzyna Drosik-Rutowicz z I Kliniki Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach.

Na ten moment do gliwickiej poradni kierowani są pacjenci z trzech śląskich szpitali pediatrycznych - z Katowic, Chorzowa i Zabrza. Gliwicki magistrat poinformował ponadto, że zapisało się już 26 pacjentów w wieku 18–39 lat.

- Narodowy Instytut Onkologii w Gliwicach kojarzony był do tej pory wyłącznie z leczeniem dorosłych pacjentów. Nie wszyscy wiedzą, że od wielu lat pomoc znajdują u nas również chore dzieci. Leczymy je promieniami w zakładzie radioterapii, zapewniamy im również diagnostykę i terapię w zakładzie medycyny nuklearnej i endokrynologii onkologicznej. Poradnię onkologiczną dla młodych dorosłych uruchomiliśmy dla pacjentów, którzy po ukończeniu 18 lat nie mogą być już leczeni w ośrodkach pediatrycznych, ale nadal wymagają regularnych kontroli i obserwacji po leczeniu onkologicznym. Zespół naszych specjalistów z różnych dziedzin zapewnia im kompleksową opiekę, nie muszą szukać pomocy na własną rękę – mówi dyrektor gliwickiego oddziału Narodowego Instytutu Onkologii prof. Krzysztof Składowski.