Szczepienia przygotowania

i

Autor: UM Bytom

W Bytomiu będą trzy punkty szczepień masowych przeciwko covid-19

2021-04-12 13:40

W Bytomiu ruszyły prace przygotowawcze do uruchomienia trzech punktów szczepień masowych. Od 19 kwietnia będą one funkcjonować w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego („Medyk”) przy ul. Wrocławskiej 120, w Centrum Handlowym Plejada przy al. Jana Nowaka - Jeziorańskiego 25 oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 przy al. Legionów 10.

Wizyta Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w punkcie szczepień przeciw COVID-19

- Zależało nam na znalezieniu takich lokalizacji, które nie tylko spełnią wymogi lokalowe i techniczne, ale też takie, do których bytomianie będą mogli bez problemu dotrzeć swoim samochodem lub transportem publicznym. Mobilizujemy wszystkie siły, aby przyspieszyć powrót do normalności. Im szybciej się zaszczepimy, tym szybciej uzyskamy odporność zbiorową - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Bytom nawiązał współpracę z Przychodnią Lekarską Szombierki, która zapewni dwanaście zespołów szczepiennych - po sześć zespołów w dwóch uruchomionych punktach. Obsadę punktu szczepień masowych w WSS nr 4 zapewni personel szpitala.

Pierwszy z trzech punktów będzie funkcjonował w budynku oraz sali gimnastycznej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Wrocławskiej 120. Punkt ten zostanie wyposażony w sześć modułowych stanowisk szczepień zabezpieczanych przez sześć zespołów szczepiennych oraz lekarza medycyny.

- Chcielibyśmy, aby punkt szczepił codziennie, ale harmonogram działania punktu będzie można ustalić dopiero po otrzymaniu informacji o liczbie szczepionek, jakie trafią do Bytomia. Przy odpowiedniej organizacji pracy punktu, mając do dyspozycji sześć stanowisk szczepiennych zespoły medyczne będą mogły zaszczepić średnio od 500 do 900 pacjentów każdego dnia - mówi Jarosław Więcław, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM.

Od 19 kwietnia planujemy uruchomienie punktu szczepień także w Centrum Handlowym Plejada przy al. Jana Nowaka - Jeziorańskiego, gdzie na potrzeby punktu wydzielono dwa lokale (po byłej drogerii Sephora oraz butkiu Promod).

- Dyrekcja Plejady już nie raz angażowała się w ważne dla Bytomia przedsięwzięcia. Dziękuję, że i tym razem w tak ważnej sprawie mogliśmy liczyć na pomoc w zorganizowaniu tam punktu szczepień - mówi wiceprezydent Waldemar Gawron.

Dziś mieszkańcy szczepieni są w 20 punktach stworzonych przez działające w mieście przychodnie i szpitale. Jeden z tych punktów - znajdujący się w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 4 ma zostać przekształcony w punkt szczepień masowych. Zgodnie z deklaracjami podmiotu leczniczego, w placówce ma być szczepione co najmniej 200 osób dziennie.

- Dzięki uruchomieniu trzech Punktów Szczepień Masowych, będziemy w stanie w ciągu tygodnia zaszczepić około 10 tys. mieszkańców - jeśli oczywiście taka liczba szczepionek trafi do Bytomia - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

"Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na [email protected]!"