Post w Walentynki

i

Autor: Pixaby/ "X" Daniel Wachowiak

Środa Popielcowa

Walentynki 2024 w Środę Popielcową. Duchowny tłumaczy, jak "obejść" post

W tym roku walentynki nie będą należały do najradośniejszych świąt. Według kalendarza Kościoła Katolickiego na dzień 14 lutego przypada także Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień Wielkiego Postu. Ksiądz Daniel Wachowiak, często udzielający się w mediach społecznościowych, znalazł rozwiązanie tego problemu.

W Walentynki 2024 będziemy pościć. Tak nakazał kościół

Popielec, a dokładnie Środa Popielcowa w 2024 roku wypada w pierwszej połowie lutego. Oznacza to, że w tym roku Wielki Post rozpocznie się stosunkowo szybko.W Kościele Katolickim pierwszy dzień wielkiego postu obchodzony jest 46 dni przed Wielkanocą.

W związku z tym w 2024 roku Środa Popielcowa przypada w ten sam dzień co walentynki, czyli 14 lutego. Oznacza to, że wierzące pary będą musiały wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych oraz zachować post ścisły. Jak nakazuje katechizm Kościoła Katolickiego w Popielec można spożyć tylko jeden obfity posiłek i dwa lekkie.

Popularny duchowny o poście w walentynki

Ksiądz Daniel Wachowiak to duchowny, który często udziela się w mediach społecznościowych. Tym razem poruszył kwestię postu w walentynki. Jak tłumaczy duchowny, tegoroczne "święto zakochanych" będzie egzaminem dla wierzących. Popielec, który przypada w walentynki, jest jednym z dwóch dni pokutnych w roku. Jakie rozwiązanie zaproponował ksiądz Daniel Wachowiak?

Jeśli ktoś lubi dzień zakochanych, warto świętować go wraz z końcem karnawału, a od Popielca rozpocząć czas postu - proponuje duchowny.

W komentarzach zawrzało. Wiele osób, nie zgodziło się z rozwiązaniem duchownego. Pod postem wypowiedziała się nawet katolicka influencerka "Najjjka".

Zależy o jakim świętowaniu walentynek mówimy, jeśli ktoś chce po prostu spędzić na spokojnie czas z partnerem to w tym złego nic nie ma:) No chyba, że jakieś alkohole, wyżerka, mięso, itd. - czytamy w komentarzu.

Inny internauta zapytał, czy z powodu Środy Popielcowej Kościół katolicki przesuwa wspomnienie św. Walentego i został wyśmiany przez ks. Daniela Wachowiaka. Na co przeciwnik teorii duchownego stwierdził, że "Pan Jezus głosił, że ludzie powinni się miłować, więc nie sądzę, żeby miał problem z okazaniem przez wierzącego drugiej połówce swojego uczucia. Więcej z tego dobra będzie niż z rygoryzmu sprzecznego z chrześcijaństwem. Zresztą to nie jest Wielki Piątek".