W Walentynki 2024 będzie obowiązywać post

i

Autor: Pixaby

Walentynki 2024

Walentynki 2024 bez całusów i randek. Tak będzie w tym roku. To nakaz kościoła

Walentynki 2024 nie będą należeć do najradośniejszych świąt w tym roku. Według kalendarza Kościoła Katolickiego 14 lutego przypada Środa Popielcowa, czyli pierwszy dzień wielkiego postu. Wierzący nie tylko będą musieli zachować wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, ale także będzie obowiązywać ich post ścisły.

Środa Popielcowa 2024 przypada w walentynki. Będzie obowiązywać post ścisły

Popielec, a dokładniej Środa Popielcowa w 2024 roku wypada w pierwszej połowie lutego. Oznacza to, że w tym roku Wielki Post rozpocznie się stosunkowo szybko.

Dokładnie 46 dni przed Wielkanocą w Kościele Katolickim obchodzony jest pierwszy dzień wielkiego postu. Niefortunny zbieg okoliczności sprawił, że w 2024 roku Środa Popielcowa przypada w ten sam dzień co walentynki, czyli 14 lutego. Oznacza to, że wierzące pary będą musiały wstrzymać się od spożywania pokarmów mięsnych oraz zachować post ścisły. Pojęcie to oznacza, że wierni mogą spożywać dwa lekkie posiłki i jeden syty.

Kościół nakazuje również, by w okresie Wielkiego Postu wstrzymać się od udziału i organizowania hucznych zabaw tanecznych.

Oprócz tego zaleca się, by w Środę Popielcową, wierni uczestniczyli we mszy świętej. Tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem pochodzącym z palm poświęconych w Niedzielę Palmową poprzedniego roku Obrzęd ten ma miejsce w czasie liturgii słowa po homilii i zastępuje akt pokuty. Posypywanie głowy popiołem ma związek pomiędzy pokutą wiernych a męką i śmiercią Chrystusa.

Jak wypadają Święta Wielkanocne w 2024 roku?

Warto przypomnieć, że Środa Popielcowa jest świętem ruchomym i wypada na 46 dni przed Wielkanocą. W tym roku Popielec wypada 14 lutego i właśnie od tego dnia rozpoczynają się 40-dniowe (wyłączając niedziele) przygotowania do Wielkanocy.

Wielkanoc katolicka wypada w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Biorąc pod uwagę to, że astronomiczna wiosna rozpoczyna się 20 marca, a marcowa pełnia wypada w poniedziałek, 25 dnia miesiąca, to Wielkanoc 2024 wypada w tym roku 31 marca. Drugi dzień świąt, przez wielu nazywanym lanym poniedziałkiem przypada na 1 kwietnia, czyli w prima aprilis.