NOc biologów

i

Autor: Uniwersytet Śląski

Uniwersytet Śląski w Katowicach zaprasza na „Noc Biologów na Bis !”

2022-05-18 11:12

W Katowicach odbywa się dziś „Noc Biologów na bis!”. Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego zapraszają do udziału w wydarzeniu o międzynarodowym zasięgu - „Fascination of Plants Day”, które odbędzie się zarówno w laboratoriach oraz przestrzeni wokół budynków Kampusu WNP jak i w formie on-line.

Noc Biologów w Katowicach

Podczas „Fascination of Plants Day” pasjonaci nauk biologicznych będą mieli możliwość bezpośredniego uczestniczenia na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach w 29 warsztatach, 22 wykładach popularnonaukowych, 4 spotkaniach edukacyjnych w terenie oraz wielu pokazach. Dla osób, które nie mogą uczestniczyć w tym wydarzeniu stacjonarnie w ramach projektu „Akcja popularyzacja” (finansowanego ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki) zaplanowane zostały wykłady on-line.

Podczas wykładów popularnonaukowych słuchacze będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą bioróżnorodności biologicznej, dowiedzą się czy rośliny mogą być wykorzystywane jako dowody w sądzie, w jaki sposób i w jakim celu tworzone są mutanty roślin i czy mutanty to GMO. Ponadto, poznają wszystkie „super moce” mikroorganizmów, dzięki którym walczą one o lepszy świat, a także usłyszą o najbardziej „niewzruszonych” bezkręgowcach jakimi są niesporczaki.

Noc biologów na Uniwersytecie Śląskim: warsztaty i pokazy

W trakcie warsztatów uczestnicy zapoznają się z technikami kultur in vitro, a następnie stworzą sztuczne nasiona, wezmą pod lupę, a dokładniej pod mikroskop, liście wybranych gatunków roślin czy preparaty zawierające bakterie produkujące jogurty lub zamieszkujące zakamarki naszego mieszkania. Będą przemierzać przyrodniczy „escape room” w poszukiwaniu roślin inwazyjnych, a także poznawać fascynujący świat nietoperzy, podwodnych stworów oraz owadów czy egzotycznych zwierząt.

Dla chętnych przygotowano również warsztaty terenowe, podczas których miłośnicy natury przemierzając dolinę Kłodnicy w Gliwicach będą poznawać zbiorowiska roślinne przystosowane do życia w warunkach antropopresji lub wybiorą się łodzią badawczą UŚKA II na rejs naukowy po jednym ze zbiorników wodnych w Katowicach.

Dla odwiedzających przygotowano również wiele pokazów, podczas których będzie można odczytać wiadomości zaszyfrowane kodem genetycznym, zobaczyć jakimi artystami są mikroorganizmy czy jaką doskonałą strukturę stanowią ptasie pióra. A na deser prawdziwa uczta – biologiczny tunel strachu!

Przy okazji wydarzenia będzie zwrócona uwaga na zagrożenia bioróżnorodności i pokazać jak realnie możemy przeciwdziałać zmianom klimatycznym.