Okno

i

Autor: Unsplash.com

Zatrzymanie obywatelskie

Tychy: „Osiedlowy monitoring” zapobiegł tragedii na drodze. Zatrzymany miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie

Policjanci z Tychów poinformowali o wzorowej obywatelskiej postawie mieszkańców. W miniony weekend pomogli w ujęciu dwóch pijanych kierowców. Właściwa i szybka reakcja zapobiegła tragedii na drodze.

Tyscy policjanci poinformowali, że z okna jednego z mieszkań lokatorzy zauważyli dwóch mężczyzn spożywających alkohol, którzy później wsiedli do samochodu i próbowali wyjechać z parkingu. Świadkowie ujęli kierowcę, tym samym uniemożliwiając mu dalszą jazdę. Potem zaczekali z nim na przyjazd policjantów.

Wynik przeprowadzonego badania na zawartość alkoholu pokazał, że 23-letni mieszkaniec Katowic miał ponad 3 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Ponadto, po sprawdzeniu okazało się, że mężczyzna ma zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Pojazd został odholowany na policyjny parking.

Pijani kierowcy zatrzymani w Tychach

Wcześniej, w sobotę, 24 czerwca 2023 r., po godzinie 10.00 oficer dyżurny tyskiej policji otrzymał zgłoszenie o kierującym pojazdem marki Seat Toledo, który próbował zaparkować swój pojazd na miejscu parkingowym, a styl jazdy mógł wskazywać na to, ze znajduje się pod wpływem alkoholu.

Świadek zauważył, że mężczyzna po zaparkowaniu zasnął w samochodzie, dlatego postanowił zawiadomić odpowiednie służby. Policjanci po przyjeździe na parking przy ulicy Legionów Polskich potwierdzili słuszne przypuszczenia zgłaszającego. 32-letni kierujący miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Pamiętajmy, nietrzeźwy kierujący stanowi zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Dlatego też reagujmy na tego typu przypadki. Nawet anonimowa informacja przekazana policjantom przyczynia się do zatrzymania pijanych kierowców. Natomiast tyszanom, którzy ujęli nietrzeźwych kierowców gratulujemy postawy- być może ich zachowanie zapobiegło tragedii na drodze – przypominają policjanci.

Zatrzymanie obywatelskie - kiedy jest dozwolone?

Polskie prawo daje możliwość ujęcia sprawcy przestępstwa na gorącym uczynku. O tak zwanym zatrzymaniu obywatelskim mówi art. 243 § 1 Kodeksu postępowania karnego: „każdy ma prawo ująć osobę na gorącym uczynku przestępstwa lub w pościgu podjętym bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa, jeżeli zachodzi obawa ukrycia się tej osoby lub nie można ustalić jej tożsamości”. W § 2 doprecyzowano, że osobę ujętą należy niezwłocznie oddać w ręce Policji.

Policjanci wyjaśniają, że przykładem okoliczności, w których możemy ująć sprawcę przestępstwa, jest sytuacja, kiedy widzimy kierowcę pod wyraźnym wpływem alkoholu.

Prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości jest bowiem przestępstwem podlegającym karze na podstawie art. 178a kodeksu karnego. Możemy ująć pijanego kierowcę i jak najszybciej oddać go w ręce Policji, korzystając z prawa do zatrzymania obywatelskiego. Nie jest to prawny obowiązek, ale uprawnienie, które posiada każdy obywatel. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować Policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie „wężykiem”. W miarę możliwości jak najszybciej wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać – informują policjanci.

ESKA Śląsk

i

Autor: Eska Link: https://www.eska.pl/slaskie/