Trzecia Droga chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną

i

Autor: Facebook/Adam Gomola

Wybory 2023

Trzecia Droga chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną

Adam Gomoła - lider listy Trzeciej Drogi w Opolu - chce uznania języka śląskiego za język regionalny i Ślązaków za mniejszość etniczną. - Trzeba się z tym pospieszyć, bo coraz mniej dzieci mówi po śląsku. Ni ma gańba godać po śląsku! - dodał z kolei Mateusz Stróżyk.

Polityk Trzeciej Drogi chce uznania Ślązaków za mniejszość etniczną

W środę - 4 października - podczas konferencji prasowej w Opolu startujący z pierwszego miejsca regionalnej listy Trzeciej Drogi w wyborach do Sejmu Adam Gomoła (Polska 2050) przedstawił stanowisko partii wobec osób uważających się za Ślązaków.

Jest nas ponad pół miliona. Nas, czyli osób, które czują się Ślązakami. Tymczasem w narodowym spisie powszechnym nie było uwzględnione w rozwijanej liście tej narodowości etnicznej. Swego czasu słyszeliśmy, że Ślązacy to taka ukryta opcja niemiecka. W czerwcu poseł PiS Waldemar Andzel zapowiedział plan wysłania wojsk obrony terytorialnej na terenie Śląska, aby chronić Polskę przed separatyzmem śląskim - podkreślił Gomoła. 

Uczestniczący w konferencji Mateusz Stróżyk przedstawił natomiast postulaty partii dotyczące problemu osób uznających się za Ślązaków.

Moim życzeniem jest, aby państwo polskie uznało język śląski jako regionalny. Kilka lat temu kilkaset tysięcy podpisów zebrano przez mieszkańców Śląska pod postulatem o uznanie tego języka. Zostało to zignorowane. Trzeba się z tym pospieszyć, bo coraz mniej dzieci mówi po śląsku. Ni ma gańba godać po śląsku! - podkreślił Stróżyk. 

Gomoły nie ma wątpliwości, że państwo polskie powinno uznać Ślązaków jako mniejszość etniczną, podobnie jak Kaszubów czy Łemków. Dzięki temu możliwe będzie wsparcie działań kulturalnych ze strony państwa. 

Ostatnio Główny Urząd Statystyczny opublikował na swojej stronie ostateczne wyniki dotyczące identyfikacji narodowo-etnicznej. Wynika z nich, że Ślązacy są największą mniejszością w kraju. Taką przynależność zadeklarowało bowiem prawie 600 tys. osób.