Trwa akcja Fundacji DKMS! Szukają bliźniaka genetycznego dla 7-letniej Mai.

2020-02-25 8:17
Szukają bliżniaka genetynczego dla 7-letniej Mai
Autor: Joanna Łukawska

Maja ma zaledwie 7 lat i już walczy o życie. Dziewczynka pochodzi z Siemianowic Śląskich, ale mieszka w Radzionkowie. Fundacja DKMS poszukuje dla dziecka bliźniaka genetycznego, bo konieczny jest przeszczep szpiku. Maja cierpi na ostrą białaczkę limfoblastyczną.

Chcemy zachęcić jak najwięcej osób do rejestracji do bazy potencjalnych dawców szpiku - to nie boli.

- Rejestracja składa się z 3 etapów i zajmuje około 10 minut. Zaczynamy od krótkiego wstępnego wywiadu medyczno – informacyjnego, który pozwala określić czy są jakiekolwiek przeciwwskazania do tego żeby dołączyć do bazy potencjalnych dawców szpiku. Później pobieramy wymaz z zewnętrznej strony policzka, błony śluzowej, a ostatni etap to wypełnienie formularza danych osobowych i kontaktowych - Mówi Anna Grad z fundacji DMKS

Do pomocy Mai zachęcają też władze Siemianowic Śląskich. 2 lata temu swoją bliźniaczkę genetyczną znalazł jeden z radnych – Bartosz Wańczura, który w bazie DKMS jest rejestrowany od 2012 roku.

W listopadzie 2017 roku zadzwonił telefon, a już w styczniu zostałem skierowany na badania w klinice onkologii w Gliwicach. Tam przełamałem swoją fobie do igieł. To było dla mnie też wyzwanie, zawalczyłem sam ze sobą i udało się oddać szpik – oddałem z komórek macierzystych. Wszystko trwało około 6 godzin. Bardzo szybko wróciłem do normalnego funkcjonowania. Później dostawałem informacje z Fundacji. Wiedziałem, że moja biorczyni jest z Polski i znałem jej datę urodzenia. Dopiero po dwóch latach mogłem wiedzieć więcej. Moja biorczyni ma na imię Magda, ma 55 i wszystko u niej w porządku. Jestem z niej dumny. Mamy się spotkać w połowie marca. Polecam wszystkim się zarejestrować do bazy dawców szpiku. To nic nie kosztuje, nie boli, a można uratować komuś życie.

Statystycznie w Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się o nowotworze krwi. Rejestracja dawców szpików odbędzie się w najbliższych dniach w kilku miastach.


Rejestracja:

Siemianowice Śląskie:

25.02 od 8:00 do 21:00 Interfit Club

29.02 od 9:00 do 21:00 Kaufland

Chorzów:

25.02 od 8:00 do 21:00 Interfit Club

Czeladź:

26.02 od 8:00 do 16:00 Sklep Medyczny D-MED

Radzionków:

01.03 od 9:00 do 13:00 i od 17:00 do 21:00 Kościół pw. św. Wojciecha.

Pirat w Rudzie Śląskiej
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE