Tragiczny wypadek w kopalni Staszic-Wujek. Górnik został zakleszczony w kabinie lokomotywy. Nie przeżył

2021-04-14 13:10
Tragiczny wypadek w kopalni Staszic-Wujek. Górnik został zakleszczony w kabinie lokomotywy. Nie przeżył
Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

53-letni maszynista lokomotywy akumulatorowej z katowickiej kopalni Staszic-Wujek zmarł w środę wyniku obrażeń, odniesionych w wypadku, który miał miejsce 690 metrów pod ziemią. Był to szósty w tym roku śmiertelny wypadek w polskim górnictwie, w tym czwarty w kopalni węgla kamiennego.

Jak poinformował rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, do której należy katowicka kopalnia, górnika znaleziono w środę (14 kwietnia) rano zakleszczonego w kabinie lokomotywy, którą kierował. Miał obrażenia klatki piersiowej. Podjęta natychmiast reanimacja nie przyniosła rezultatu.

Do wypadku doszło 690 metrów pod ziemią w rejonie szybu kopalni Murcki-Staszic (jedna z dwóch części kopalni Staszic-Wujek). Okoliczności wypadku wyjaśniają kopalniane służby oraz Okręgowy Urząd Górniczy w Katowicach. Wstępne ustalenia wskazują, że kierowana przez górnika maszyna mogła zahaczyć o element podziemnej infrastruktury, co spowodowało zakleszczenie pracownika w kabinie.

Zmarły górnik był doświadczonym pracownikiem, w kopalni pracował od 10 lat.

To czwarta w tym roku ofiara wypadków w kopalniach węgla kamiennego. Na początku marca w należącej do PGG kopalni Mysłowice-Wesoła, na skutek niekontrolowanego opadu skał stropowych 665 m pod ziemią, zginęli dwaj górnicy w wieku 33 i 50 lat, a dwaj inni trafili do szpitali. Wcześniej, 19 lutego, 33-letni górnik zginął przysypany węglem w kopalni Ziemowit w Lędzinach, również należącej do PGG.

Ponadto do śmiertelnych wypadków doszło w tym roku w kopalni Rudna w zagłębiu miedziowym, gdzie 7 kwietnia podczas robót strzałowych zginął 51-letni górnik, a także w odkrywkowej kopalni surowców mineralnych Kronowo VII w woj. warmińsko-mazurskim, gdzie 6 kwietnia zginął pracownik firmy usługowej.

W całym ub. roku w krajowym górnictwie zginęło 16 osób (w tym 9 w kopalniach węgla kamiennego), wobec 23 śmiertelnych ofiar w roku 2019.(PAP)

Raport z Anteny 14.04
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE