Tomasz Siwak

i

Autor: Enea / Facebook Tomasz Siwak został odwołany z funkcji wiceprezesa spółki Enea

Tomasz Siwak odwołany ze stanowiska wiceprezesa państwowej spółki energetycznej Enea

Państwowa spółka energetyczna Enea odwołała ze stanowiska wiceprezesa Tomasza Siwaka. Nieoficjalnym powodem jest m.in. skandal wokół imprezy integracyjnej pracowników w mobilnym kasynie.

Państwowa spółka Enea poinformowała w poniedziałek, 19 grudnia 2022 r., że rada nadzorcza spółki odwołała dotychczasowego wiceprezesa i członka zarządu do spraw handlowych Tomasza Siwaka. W komunikacie nie podano przyczyny odwołania.

Nieoficjalny powód odwołania Tomasza Siwaka

Według portalu Onet.pl powodem odwołania Siwaka z funkcji wiceprezesa Enei ma być m.in. skandal, który wybuchł wokół imprezy integracyjnej organizowanej przez Eneę, a także konflikt z prezesem społki Pawłem Majewskim, który jest człowiekiem ministra aktywów państwowych Jacka Sasina. Z kolei Siwak ma być zaufaną osobą posła PiS Marka Suskiego.

Starcie Sasina z Suskim widoczne było we wrześniu, kiedy to resort aktywów państwowych zaproponował opodatkowanie zysków nadzwyczajnych spółek Skarbu Państwa i przedsiębiorstw prywatnych. Jedną z osób, które głośno krytykowały ten pomysł był Suski. Sasin ostatecznie wycofał się z tego pomysłu.

Wyjazd integracyjny zarządu Enei

Wyjazd integracyjny osób z kadry zarządzającej Enei miał się odbyć w Juracie w październiku 2022 r. Oficjalnie był to warsztat dla zarządów spółek z grupy Enea „Panele Strategiczne Grupy Enea”. Jego celem miał być „przegląd zadań inwestycyjnych oraz wypracowanie nowych koncepcji rozwojowych w perspektywie strategicznej i operacyjnej”. Jak się ostatecznie okazało, wyjazd się odbył, ale przybrał nieco inną formułę.

O sprawie jako pierwszy napisał portal Onet.pl informując, że na wyjeździe zorganizowano imprezę z ruletką i pokerem, co kosztowało kilkanaście tys. złotych. Jak ustalił portal Wirtualna Polska koszt całego wyjazdu był jeszcze droższy. - Oprócz noclegów i wyżywienia, wynajęto zewnętrznych barmanów i kupiono drogie alkohole, zewnętrzna firma zbudowała kasyno dla pracowników, a także ściągnięto muzyków, którzy grali do kotleta. Mamy więc bardzo drogie usługi, które zostały zlecone firmom zewnętrznym, w tym budowa kasyna i wynajęcie krupierów, barmani z alkoholami i muzycy - mówi dla portalu Wirtualna Polska informator znający kulisy organizacji wyjazdu.

Na potwierdzenie informacji, do mediów wyciekły zdjęcia z imprezy integracyjnej Enei. Widać na nich m.in. dyrektorów departamentów w spółce Enea, zasiadających przy stolikach do Poker Texas Holdem.

Jak dowiedział się portal Onet.pl jednym z pomysłodawców wydarzenia miał być odwołany w poniedziałek, 19 grudnia, Tomasz Siwak.

Kim jest Tomasz Siwak?

Tomasz Siwak do tej pory był Wiceprezesem Zarządu ds. Handlowych Grupy Enea. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz na Wydziale Ekonomicznym Politechniki Radomskiej. Posiada licencję zawodową zarządcy nieruchomości. W latach 2005-2007 pełnił funkcję szefa nieruchomości biurowych i mieszkalnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Następnie był dyrektorem warszawskiego Oddziału Terenowego Agencji Mienia Wojskowego (2007-2009). Dyrektor Departamentu Logistyki i Administracji Banku Gospodarstwa Krajowego w latach 2009-2010. W latach 2010-2015 był Prezesem Zarządu Portu Lotniczego Radom S.A. W latach 2015-2017 pełnił funkcję wiceprezesa BGK Nieruchomości. W latach 2017-2018 był Prezesem Zarządu PGE Energia Odnawialna S.A.

Jak możemy przeczytać na stronie Enei od 2018 r. Tomasz Siwak jest wiceprezesem Enei Wytwarzanie ds. Strategii Rozwoju, jednocześnie pełni obowiązki wiceprezesa ds. finansowych. Odpowiedzialny za funkcjonowanie, rozwój oraz strategię Grupy Enea w zakresie OZE. Autor koncepcji zamiany w przyszłości w Grupie Enea wyeksploatowanych węglowych bloków energetycznych na niskoemisyjne źródła gazowe. Członek Rady Programowej OZE Power. Wiceprezes w Instytucie Gospodarki Narodowej (2020 r.). Prezes Enei Nowa Energia (2020 r.).