Testy na koronawirusa w Biedronce to fuszerka? Lekarz: Stanowczo odradzam

i

Autor: archiwum serwisu Zdjęcie poglądowe

Testy na koronawirusa w Biedronce to fuszerka? Lekarz: "Stanowczo odradzam"

2021-03-12 14:35

Od poniedziałku, 15 marca w sklepach sieci Biedronka będzie można kupić test serologiczny na COVID-19. Wyprodukowany przez szwajcarskie laboratorium PRIMA Lab test ma dokładność ponad 98 procent. Można go wykonać w domu. Cena? Niecałe 50 złotych. Brzmi nieźle, ale eksperci ostrzegają przed stosowaniem tych testów. Szczegóły w naszym artykule.

Biedronka sprzedaje testy na koronawirusa. Czy są dokładne i bezpieczne?

Od poniedziałku ( 15 marca) popularna u nas sieć handlowa portugalskiego właściciela będzie sprzedawać test serologiczny na Covid-19. Za około 50 złotych będziemy mogli sprawdzić, czy w organizmie są przeciwciała IgG i IgM przeciwko koronawirusowi wywołującemu Covid-19. W praktyce oznacza to, że nie sprawdzimy czy mamy koronawirusa. Dlaczego?

Test Primacovid wykrywa wczesne i późne przeciwciała. Wczesne przeciwciała oznaczają infekcję i w przypadku takiego wyniku należy umówić się na test PCR. Jak test serologiczny wykryje późne przeciwciała to znaczy, że przeszliśmy już infekcję koronawirusem.

Co to właściwie oznacza? Testy z Biedronki nie wykrywają koronawirusa, a jedynie przeciwciała. Dlatego też lekarze są co do nich sceptycznie nastawieni.

- Nastawieni na zysk próbują wszystko nam wcisnąć. Bardzo gorąco Państwu odradzam. Jeżeli chcą się Państwo przebadać to polecam skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym, który skieruje Państwa tam, gdzie wynik testu na koronawirusa będzie w 100 procentach wiarygodny - mówi naszemu reporterowi prof. Tomasz Wąsik wirusolog z Ślaskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Dodaje, że test wiarygodny na obecność koronawirusa czy przeciwciała otrzymamy tylko w akredytowanym laboratorium. Te z Internetu czy w sklepach nie pokazują czy jesteśmy zakażeni.

Czy test z Biedronki jest ważny przy przekraczaniu granic?

Podróżowanie po świecie w dobie pandemii koronawirusa nie należy do najłatwiejszych. Do większości krajów w Europie i na świecie możemy polecieć jedynie po okazaniu negatywnego wyniku testu na COVID-19. Chodzi tu jednak o testy PCR. Dlatego testy na przeciwciała sprzedawane w Biedronce nie są ważne przy przekraczaniu granic.

Sieć Biedronka chwali się, że sprzedawany od poniedziałku 15 marca br. do wyczerpania zapasów test będzie kosztował 49,99 zł za sztukę, jest to więc cena konkurencyjna w stosunku do tej z polskich laboratoriów. - Misją Biedronki od początku istnienia jest umożliwianie kupującym dostępu do towarów, które są dla nich ważne i to zawsze w niskich cenach. Dotyczy ona nie tylko produktów spożywczych, ale i takich, które pozwolą na zaspokojenie ważnych potrzeb psychologicznych i zwiększenie bezpieczeństwa. Do nich należy z pewnością test Primacovid. Wprowadzamy go na rynek jako pierwsza sieć handlowa w Polsce, także dlatego, że jako lider rynku jest to część naszej odpowiedzialności społecznej - mówi Piotr Konopko, dyrektor handlowy w sieci Biedronka. 

Ważną informacją dla kupujących jest, że producent Pimacovid zaleca, aby w przypadku pozytywnego wyniku na obecność przeciwciał IgG i/lub IgM niezwłocznie skontaktować się z lekarzem i zgłosić ten wynik. W przypadku negatywnego wyniku, jeśli występują objawy, które można przypisać Covid-19, również należy skontaktować się z lekarzem.

Test może wykonać każdy, kto miał lub podejrzewa, że miał kontakt z osobami zakażonymi lub z osobami z objawami Covid-19, lub po prostu każdy, kto chce być świadomy tego, czy przebył już infekcję.

Raport z anteny 12.03.2021, godz.10
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE