Spowiedź święta

i

Autor: unsplash

Kościół

Ten grzech zawstydza nawet księży. Spowiadasz się z tego? To nie licz na rozgrzeszenie

Spowiedź wielkanocna to moment, gdy wielu wiernych wyznaje swoje grzechy z całego roku. Kościół wskazuje grzechy ciężkie, wśród których czołowe miejsce zajmują te związane z seksualnością, a więc cudzołóstwo. Są takie sytuacje, gdy mimo spowiedzi rozgrzeszenie nie zostanie udzielone.

Lista grzechów ciężkich w Kościele katolickim znana jest wszystkim wiernym. Każdego roku jednak dochodzą nowe grzechy związane ze sferą seksualną. Nic dziwnego, że wiele osób może się poczuć zawiedzionych, gdy po spowiedzi wielkanocnej nie otrzymają rozgrzeszenia. Dojdzie do tego wówczas, gdy nie zadeklaruje poprawy i nadal będzie tkwić w chęci popełniania tego samego grzechu np. utrzymując intymne relacje przed ślubem, czy oglądając pornografię.

Całe rzesze młodych dziewcząt są wykorzystywane przez sprytnych graczy na uczuciach. Coraz liczniejsze, i to nieraz bardzo młode żony zdradzają swych mężów. Coraz więcej jest rozwodów. Coraz więcej ludzi bez żadnej trwałej więzi bawi się seksualnie, bez dopuszczenia nawet myśli o dziecku, jedynie dla przeżyć, dla usprawiedliwienia nazywając to miłością - pisze Jacek Pulikowski, wykładowca katolicki.

Jakie są grzechy ciężkie?

Grzechy ciężkie to te, które dotyczą materii poważnej, są popełnione z pełną świadomością i bez przymusu bądź nacisku, a są wymierzone przeciw miłości Boga i bliźniego. Mogą być odpuszczone wyłącznie w czasie indywidualnej spowiedzi.

Przykładami grzechów ciężkich są:

  • kradzież
  • świętokradztwo
  • zabójstwo i samobójstwo
  • oszustwo
  • cudzołóstwo
  • apostazja
  • magia
  • wróżenie
  • okultyzm i spirytyzm
  • bałwochwalstwo
  • bluźnierstwo

O ile większość grzechów jest zrozumiała, to cudzołóstwo często może być traktowane wybiórczo. A w Kościele chodzi o to, że każde zachowanie seksualne poza małżeńskim już jest cudzołóstwem. Okazuje się także, że nawet będąc w małżeństwie katolik może sporo nagrzeszyć w sferze seksualnej.

Jaki seks jest grzechem? 

Kościół katolicki ma żelazne zasady dotyczące sfery seksualnej w małżeństwie. 

Współżycie musi się dokonywać z poszanowaniem godności współmałżonka, którego nie można traktować jako przedmiotu służącego seksualnemu zaspokojeniu. Nie wolno małżonkowi narzucać stosowania środków antykoncepcyjnych sprzecznych z prawem moralnym. Grzechem jest również brak dyskrecji w sprawach małżeńskich. 

Do „ciężkich wykroczeń” w sferze seksualnej możemy zakwalifikować gwałt, aborcję, wykorzystywanie seksualne, współżycie seksualne poza związkiem małżeńskim.

Z jakich grzechów trzeba się spowiadać

Zobacz nową listę grzechów z opisem w galerii zdjęciowej

Grzechy „mniejszego kalibru” mogą także prowadzić, zwłaszcza gdy są lekceważone, do rozwinięcia się niebezpiecznych skłonności w nałóg, a podatności w uzależnienie. I tak antykoncepcja nie tylko pomaga podjąć decyzję współżycia z przypadkową osobą, ale zwiększa prawdopodobieństwo podjęcia decyzji o aborcji, gdy pomimo zabezpieczeń dojdzie do poczęcia dziecka. Rozwiązłość seksualna prowadzi do coraz częstszych przypadków molestowania seksualnego - pisze ks. Leszek Smoliński.

Jak ocenić, czy coś jest grzechem?

Jednostronność oceniania grzechów seksualnych pod kątem tylko „ciężkiej materii” może być podobnym zagrożeniem, jak kwestionowanie odpowiedzialności człowieka za swoje czyny. Zarówno duszpasterze jak i małżonkowie mają często problem z przyjęciem wyważonych proporcji tak, aby z jednej strony dostrzegać powagę grzechów seksualnych, i nie kwalifikować ich zaraz jako śmiertelne, a z drugiej strony - dostrzegać złożoność ludzkich wyborów – całą gamę uwarunkowań popełnienia grzechu.

Tak więc chodzi o to, aby ważąc stopień odpowiedzialności człowieka za jego czyn nie lekceważyć grzechów seksualnych i tym samym nie osłabiać woli walki, aby ich nie popełniać w przyszłości - pisze ks. Leszek Smoliński.

Czy wiesz co jest grzechem? Z tego trzeba się wyspowiadać

Pytanie 1 z 10
Czy hejt w internecie jest grzechem?